Anna Vodrážková Anna Vodrážková | Komentáře
24. 9. 2018 15:00

Praha 1: skanzen, kravál, nevkus. Místním, co tam zbyli, nepatří už dávno

Z komunální volební kampaně bolí oči, a v hlavním městě hlavního města obzvlášť.
Obchod se suvenýry v Praze, ilustrační foto.
Obchod se suvenýry v Praze, ilustrační foto. | Foto: frantic00 / Shutterstock.com

Přihořívá, jede kampaň ke komunálním volbám. Vizuální smog, který nás ze všech stran a směrů obklopuje, má často podobné účinky, jako smog oxidační. Dýchací potíže, pálení očí, malátnost a snížení obranyschopnosti organismu - takhle já se přesně cítím, když procházím sociální sítě nebo, nedejbože, ulice Prahy. Denně jsme vystaveni bezduchým a nic neříkajícím heslům, ubohým vtipům a slibům, které vlastně neslibují nic nebo slibují něco strašidelného.

Jedním takovým děsivým vzkazem je plakát z dílny ČSSD Praha 1, na kterém radní Ivan Solil v oficiální bundě Prahy 1 naproti klubu Roxy - podle výrazu tváře důrazně - domlouvá nějakému narušiteli. Pod tím je heslo "Ještě přitvrdíme", a dále menším písmem "v boji proti nočnímu hluku", to vše je doplněné textem "Praha 1 nepatří turistům a opilcům, ale místním". Oči pálí a dech se prudce zrychluje.

V očích antikonflikt. Přitvrdíme.
V očích antikonflikt. Přitvrdíme. | Foto: Aktuálně.cz

Většinu času brada padá nad starostou Oldřichem Lomeckým z TOP 09 (to je ten pán, který nesnáší jízdní kola, ale neudělal nic s takzvanými beer-bikes, a který věří na spiknutí gay komunity), ale Ivan Solil, jeho koaliční partner a radní pro bezpečnost Prahy 1, ho v poslední době značně dohání.

Jeho, zatím posledním, přitvrzením v boji proti hluku byla instalace digitálního měřiče decibelů na plácku mezi ulicemi V Kolkovně, Kozí, Masnou a Dlouhou. Radní tím prý chce transparentně ukázat, v jakých poměrech tam místní žijí. Jestli si myslíte, že zařízení, které dokáže "transparentně" otestovat kapacitu plic a sílu hlasivek, bude na podroušené návštěvníky centra naopak působit jako pouťová atrakce, pak máte pravdu. Důmyslný vynález zaujal i členy facebookové skupiny Motorkáři Cz/Sk: sice zatím trochu mrmlají nad nedokonalou kalibrací přístroje, ale už se těší, až budou závodit, kdo na měřiči "dá víc". Pokud se přístroj osvědčí, bude instalován na jiných místech Prahy 1 - co to znamená "osvědčí", sice radní Solil sice neupřesnil, ale já myslím, že výsledky jsou skvělé už nyní.

Čí je Praha? Naše?

"Praha 1 nepatří turistům a opilcům, ale místním." Nejde si nevzpomenout na slavnou píseň Karla Hašlera, která se otázkou vlastnictví Prahy zabývá a je i po 90 letech od svého vzniku aktuální. Zdá se, že současné vedení by Prahu radši zbouralo, zbouralo hned, než ji někomu dalo. Ale Praha 1 momentálně nepatří místním. Nepatří ani turistům, ani opilcům. Praha 1 patří podvodným směnárnám, majitelům bytů na krátkodobé ubytování, otřesným obchodům se suvenýry a nelegálním výlepům, zlodějským taxikářům, výrobcům trdelníku a typicky českým restauracím, které jsou typicky české asi jako ten trdelník.

Po osmi letech vlády TOP 09 se za tuto stranu na Prahu 1 chystá mj. i úředník Bedřich Rýč, co má "disciplínu v krvi", MUDr. Martin Jan Stránský s blíže nespecifikovaným zvoláním "glanc první republiky", vinárník Karel Novotný, co by rád "novoty jen s mírou" nebo JUDr. Martin Pásek, který "chce naslouchat radostem a steskům svých sousedů."

Já bych zase chtěla centrum, ze kterého nemizí genius loci, ale opuštěné domy. Nechci mrtvolný skanzen z obchodů, ale místo, kde lidé bydlí a kde je živo - ovšem aniž bych se v noci sama bála projít Dlouhou ulicí. Aby se turistické bydlení v centru bralo jako výjimečnost, nikoliv samozřejmost. Aby naopak místní pochopili, že ve středu metropole nebude nikdy ticho jako na periferii. A aby radní věděli, že lukrativní centrum s sebou, kromě práv a výsad, nese i setsakramenstké povinnosti - právní i morální.

Magistrát totiž není jediné místo, které nutně potřebuje změnit přístup. Městská část Praha 1 je hlavním městem hlavního města a na jeho osudu záleží i lidem, kteří mají trvalé bydliště jinde. Přeju hodně štěstí, méně zastrašování, více vkusu a slušných mravů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy