Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 10. 2016 8:00

Proč Sobotka prohrál volby? Není lídr, ale metař. A ČSSD přestává být sociální demokracií

Být Sobotka pevný, nenechal by Chovance řádit v policii, Haška zostouzet stranu, Rozbořila hejtmanem a nenamlouval by si komunisty.
Vzadu vpravo, za předsedou Bohuslavem Sobotkou, stojí jeden ze strůjců prohry ČSSD. Ministr vnitra Milan Chovanec, likvidátor ÚOOZ.
Vzadu vpravo, za předsedou Bohuslavem Sobotkou, stojí jeden ze strůjců prohry ČSSD. Ministr vnitra Milan Chovanec, likvidátor ÚOOZ. | Foto: Ludvík Hradilek

Proč ČSSD tak krutě projela jak krajské, tak senátní volby? Získala jen 15 procent hlasů v krajích, vyhrála jen ve dvou (Bohuslav Sobotka chtěl vyhrát v sedmi) a do druhého senátního kola jí postoupilo pouhých devět kandidátů. Proč? Dělají „oranjes“ něco špatně? Nebo jsme „unaveni z demokracie“, jak říkávají politologové?

Unaveni jsme, nikoli však z demokracie. Unavuje nás, jak bohorovně se celá léta dělá česká politika. Unavují nás věčné skandály a hádky, neprůhlednost, nejasnost, kdo za co může, neřešení věcí, zametání. Sobotka není lídr, ale metař. Voliči se v českém mišmaši nevyznají. Určité události si vybírají jako symboly a podle nich jednají.

Bohorovnost se ČSSD nevyhnula. Každou chvíli se něco nepěkného stane, aniž by následovaly logické důsledky. Pár příkladů. Před rokem zasahovala policie v Olomouci. Mezi podezřelými byli špičkoví policajti, žalobci nevěřili inspekci a hejtman Jiří Rozbořil byl obviněn z údajného uplácení.

Předseda Sobotka, ministr vnitra Chovanec, politické grémium i předsednictvo ČSSD Rozbořila vyzvali k rezignaci. On obvinění z uplácení odmítl a nerezignoval. Nepřiměli ho odejít. ČSSD chybí pud sebezáchovy. Neumí se ho zbavit. Chyba. V Německu by rezignoval, aby neškodil. Tady ne.

Další chyba. Provalilo se, že ministr financí Babiš jednal minimálně neeticky v případu dotací pro farmu Čapí hnízdo. Sobotka to nechal projít. Neudělal vůbec nic. Pár výkřiků a jelo se dál. Jemu to připadá normální (hlavně vládnout), voličům ČSSD to zřejmě leze krkem.

Jiný příklad. Skandály jihomoravského hejtmana Michala Haška, divadlo okolo neexistující mluvčí. V posledních letech za něj hovořila Lucie Proutníková, což bylo krycí jméno pro lobbistku Janu Mrencovou. Potvrdila to bývalá mluvčí hejtmanství Denisa Kapitančiková. Hašek si držel oficiální i tajnou mluvčí. Mrencová na dálku komandovala jeho úředníky a od kraje prý inkasovala 400 tisíc ročně.

A opět se nic nestalo. Bohorovnost. Lhostejnost k voličům. Že bylo krátce před volbami? No a co? ČSSD měla ukázat zájem, rozhodnost. Přitom hejtman Hašek je muž s megaporcí másla na hlavě, po sněmovních volbách se pokusil Sobotku odrovnat pod taktovkou Zemana. Podrazák.

Úžasně zmáknutá reorganizace?

Krátce před letošními volbami zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu na úřadu Královéhradeckého kraje. Šlo o zakázky na miliardovou přestavbu Oblastní nemocnice Náchod. Domovní prohlídka proběhla i u hejtmana Lubomíra France z ČSSD.

Nikdo nebyl zatčen. Státní zástupce tvrdil, že úkony trestního řízení měly „dokumentační charakter“. Celé to vyznělo podezřele. O malér zřejmě jde, ČSSD však zátahu využila, aby poukázala na „nezávislost“ nově vzniklé Národní centrály proti organizovanému zločinu. Jako že pracuje „padni komu padni“. Skutečně? Zásah dokumentačního charakteru?

Tím se dostáváme k největšímu maléru ČSSD, konkrétně ministra vnitra Milana Chovance a premiéra Sobotky. Reorganizace policie neboli zrušení značně autonomní antimafiánské složky, ÚOOZ. Vyhnání Roberta Šlachty do civilu.

Před volbami to vypadalo, jak pánové tuhle šlamastyku zmákli. Nakonec snad budou stíháni státní zástupci z Olomouce, bývalý šéf expozitury ÚOOZ Jiří Komárek a kdovíkdo ještě. Pracuje sněmovní komise, vše se najednou točí nikoli okolo reorganizace, ale okolo esemesky, jež měla souviset s policejním prezidentem, ale prý nesouvisí. Perfektní vrtění psem, hotovým bernardýnem.

Sobotka a Chovanec si mysleli, že vyhráli. Díky zátahu na úřadu Královéhradeckého kraje předvedli, že „policie může“, i když jen dokumentovala. Zapomněli však, že voliči si události vyhodnocují po svém. Pro ně byl Šlachta v pořádku, protože šel po kmotrech a jejich spojce ve vládě Petra Nečase. Mnozí voliči vnímali ÚOOZ jako nezávislý útvar. Nespolkli řeči o tom, jak bylo nutné zrovna tuto složku zrušit.

Všichni nejsou Chovanec

Ano, média stála většinově na straně Chovance a exestébáka Laubeho, který pro něj likvidační reorganizaci připravil. Pravicová média náhle podporovala oranžového ministra vnitra a jeho bývalého estébáka! Neuvěřitelné. Proč? Protože se vžilo, že „Šlachta shodil Nečasovu vládu“. A teď mu Chovanec se Sobotkou jakoby za pravici pěkně nandali. (Dodejme, Nečas si vládu shodil sám tím, jak se choval.)

Volby ukázaly, že se volič oblbnout nenechal. Babiš vyhmátl slabinu „reorganizace“, zatáhl ji do politiky, neboť dobře zapadá do jeho rétoriky „všeci kradnú“ a „všude korupce“. Jako kolovrátek opakoval, že Chovanec zničil centrální policejní složku, která šla proti korupci. Výjimečně měl pravdu. I Babiš může mít pravdu, nebo přesněji, umí se k pravdě šikovně přitočit, když se mu hodí.

Prohra ČSSD ve volbách nepochybně odráží i kauzu Šlachta. Reorganizace prohloubila nedůvěru. Žádná únava z demokracie. Únava ze sociálních demokratů typu Chovance, jehož ochotně podporuje Sobotka.

Ještě jeden příklad. Co premiér předvedl v den nedožitých 80. narozenin Václava Havla. Všichni „socani“ nejsou jako Chovanec. Pro některé má demokracie smysl a komunisty odmítají. Sobotka v jeden den uctíval Havla, a zároveň připustil účast komunistů ve vládě. Pěstuje účelovou politiku, nemá pevné zásady, kořeny. Dost možná to část levicově, demokraticky smýšlejících voličů znechutilo.

Sobotka není Babiš, ČSSD není ANO. Babiš pěstuje populistickou, bezobsažnou politiku. On je tou politikou, v ANO je „měřítkem všech věcí“. Sociální demokracie bývala stranou solidarity se slabými a potřebnými. Okolo uprchlické krize tento svůj základ zapřela jak Petr Krista. Snažila se vypadat jako Babiš, což neumí. Zapřela sebe samu.

Pro menší část tuzemců je Sobotka „jakž takž oukej“. Oproti Zemanovi nás nevyhání z EU a NATO, nepodkuřuje Putinovi. Paradoxně ho za to však tolerují spíše pravicoví voliči. Tolerují. Ale ve volbách mu hlas nedají.

Sociální demokracie přestává být sociální demokracií. K tomu se pak přidá, že je to partaj zvyklá dělat kšefty, „odměňovat“ neschopné, cpát je do vysokých postů. Toho se snadno chytí Babiš a pěkně to Sobotkovi nandá. V televizi. Před půl milionem diváků. Mluví jak zulukafr, ale vystihne slabinu nepřítele. Vyčte mu, že když kraje vedli hejtmani ODS, ČSSD jim nedávala peníze na silnice. A další chyby.

Pochopí Sobotka vzkaz voličů? Může vůbec změnit stranu složenou z lidí jako Hašek, Foldyna, Škromach, Rozbořil, Franc, Mládek a zároveň Hamáček, Dienstbier, Zaorálek, Špidla, Marksová a další? Je tak pevný člověk, pevný charakter?

Kdyby byl, nenechal by Chovance řádit v policii, Haška zostouzet stranu, Rozbořila hejtmanem a nenamlouval by si komunisty. Dnes ovšem má jednu výhodu: vlastní chyby před ním leží jak na talíři.

 

Právě se děje

Další zprávy