Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
23. 8. 2017 14:55

Radnice kope za občana, to je prý něco jako přírodní zákon. Šlechtová žije mimo realitu

Jak může například zastávat práva občanů radnice, která přijímá od developerů sponzorské dary? Špatně.
Ministryně Šlechtová sleduje demolice na sídlišti Chanov, snímek z roku 2016.
Ministryně Šlechtová sleduje demolice na sídlišti Chanov, snímek z roku 2016. | Foto: ČTK

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová žije v jiném světě. Na výčitky, že stavební zákon omezil právo občanů mluvit do toho, co se kde postaví, opakuje: Práva občanů nezastávají jen neziskové organizace, spolky, ale především obec. "A obec je vždy členem každého řízení v rámci získávání stavebního povolení. Takže práva občanů České republiky v žádném případě nejsou omezena."

Je to jednoduché jak trojčlenka. Zájmy občana zastupuje obec. Obec-radnice a občan jsou totéž, chtějí totéž. Představa úplně mimo realitu.

Nemůže to tak fungovat ani v ideálním komunálu, který spravují osvícení, pracovití, empatičtí a hlavně nezkorumpovatelní politici.

Je neproveditelné, aby vždycky reprezentovali zájmy a přání všech obyvatel, každého jednotlivce, tak jako by to dělal on sám. Ve městech už je to naprostá utopie. Jeden chce hlavně silnici, druhý hlavně chodník. Jeden by rád silnější osvětlení, druhému pouliční lampy perou do oken. A tak dále.

V praxi léta slýcháme o radnicích, které jdou developerům na ruku. O podezřelých změnách územních plánů a pozemkových operacích. O sporech o bytovou a komerční výstavbu, ve kterých stojí občané a politici nebo občané a úřady proti sobě. O střetech stavebních zájmů komunálních politiků. Denní chleba regionálního zpravodajství! Ministryni Šlechtové to ale nějak uniklo. Obec podle ní kope za každého občana, to je něco jako přírodní zákon.

Harmonie obec-občan, komunální reprezentace-občan je iluzorní. Když panuje, vůbec nic proti, je to skvělé; ale obce a města přece nefungují jako zmocněnci občanských práv s bianco šekem. Práva zůstávají občanovi, na nikoho je nepřevedl.

Kdybychom převzali logiku paní ministryně: Jak například může zastávat práva občanů radnice, která přijímá od developerů sponzorské dary, až jakési odpustky za souhlas s větší výstavbou? Dost špatně. Svěřit se jí do rukou i se svými právy by bylo bláhové.

Propojme pojetí ministryně Šlechtové (nestraník za ANO, volební lídr v Plzeňském kraji) s vizí Andreje Babiše zrušit komunální zastupitelstva a řídit obec jen starostou a aparátem profíků: "Na radnici by byli úředníci, hlavní slovo by měl starosta, který by tam přišel a normálně by to řídil."

To bude pro občanské vyžití a právo do toho mluvit už učiněná nirvána. Není se čeho bát, kšefty neexistují, profi-obec a starosta-génius vždycky na vaší straně, vědí, co je pro občany dobré. Pro každého občana do posledního muže a ženy. Bez ironie, mrazivá představa. Úlet. Právo přikyvovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy