Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 6. 2018 11:50

Šlechtová končí, Bůh Miloš od ní odvrátil svou tvář

Za co si Karla Šlechtová váží prezidenta? "Že i navzdory mnohým kritikům dokázal, aby naše země byla vidět na světovém kolbišti. Na všech kontinentech."
Končící ministryně a její guru všech guruů.
Končící ministryně a její guru všech guruů. | Foto: Jakub Plíhal

Je to tady, ministryně obrany Karla Šlechtová končí. Nepomohlo jí, že kopírovala styl Andreje Babiše, krmila Instagram haldami fotografií, jen pětina dotázaných ji v průzkumech obliby neznala, byla aktivní na Facebooku. V pátek ráno oznámila, co jí řekl Andrej Babiš: "Sdělil mi dnes v 07:00 ráno, že mě nenavrhne do další vlády."

Nepomohlo jí napodobování Babiše, nespasil ji ani její nezměrný, bezhraniční, nekonečný obdiv k prezidentu Miloši Zemanovi. Jak je tohle možné, na co je pak v zemi spoleh?

Připomeňme hvězdné chvíle Karly Šlechtové. Před rokem Zeman v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem pravil, že kdyby mohl známkovat členy současné koaliční vlády, jedničku by od něj dostala ministryně pro místní rozvoj Šlechtová.

Když ji Babiš posunul na obranu, Zeman opět chválil: "K mému úžasu se ministryně pro místní rozvoj rozhodla vzít do ruky zbraň a stát se ministryní obrany. Já to respektuji, protože si její práce vážím a ona argumentuje právě tím, že ministr obrany má být civilista, nikoliv voják."

Na podzim 2017 napsala předmluvu ke knize rozhovorů s Milošem Zemanem Dokážeme si vládnout sami. Na Facebooku vyjádřila své pocity: "Mela jsem tu cest napsat do ni predmluvu (smajlík) a jsem za to moc rada. Nekdo puka vztekem, tak at pukne (smajlík)." Pukat měla "pražská kavárna".

Použila věty jako "Jaká to čest, vidět prezidenta na vlastní oči" a "Je hlavně silná a svébytná osobnost, která se nenechá zmanipulovat nikým, ani veřejným míněním, ani svými poradci, ani šéfy světových velmocí". (Tady se možná dotkla pánů Mynáře, Nejedlého a Jie Ťien-minga, Vladimira Putina, Si Ťin-pchina a Trumpa. No a co? Ona má pro strach uděláno!)

Za co si prezidenta váží? "Za to, že dokáže vstoupit do zmatených situací na české politické scéně a rozmotat je. Že i navzdory mnohým kritikům dokázal, aby naše země byla vidět na světovém kolbišti. Na všech kontinentech." Pravda, "zmatenou situaci" po volbách 2017 už rozmotává osm měsíců, ale faktem je, že někoho jako Zeman hned tak někde nemají.

V předmluvě též psala: "Miloše si vážím. Za to, že je můj přítel." Chápete, přítel! A on se na ni vykvajzne, když jí teče do bot. Co vlastně ministryně Šlechtová provedla? I za hledání novičoku Zemana pochválila, že to "vůbec není nic navrch, navíc, zbytečného".

Vadilo snad, že Český svaz bojovníků za svobodu (Jaroslav Vodička) s láskou vzpomínající na zlaté časy železné opony loni 28. října udělil Šlechtové pamětní medaili 1. stupně? Nebo vadila fotka jejího milovaného Rambohafíka usazeného na věnci, který ona věnovala padlým ke Dni vítězství 8. května na Vítkově? Či snad Babiš žárlil na její vztah k Zemanovi…?

Základní otázka: Proč ji bůh Miloš opustil? Inu protože bůh si dělá, co chce, přičemž pozemský červ to musí strpět a dál ho vzývat. To je rozdíl mezi bohem a obyčejnou smrtelnicí. Věřme, že její víru v Zemana, který od ní odvrátil svou tvář, tato drobná epizodka nezadusí.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy