Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 4. 2020 7:30

Virus, Rus, Čína a Zeman chtějí vygumovat Havla, otočit českou zahraniční politiku

Žijeme v paradoxu. Český prezident se klaní Číně, jež se na začátku koronakrize chovala sobecky a nezodpovědně a nyní covidu-19 využívá ke své propagaci. Zeman vyznává Putina, který krizi využívá k další snaze rozložit Západ.
Mnozí s obavou sledují, jak covid-19 ovlivňuje českou zahraniční politiku. Vidíme snahu vrátit nás na Východ, Česko "odzápadnit".
Mnozí s obavou sledují, jak covid-19 ovlivňuje českou zahraniční politiku. Vidíme snahu vrátit nás na Východ, Česko "odzápadnit". | Foto: ČTK

Mnozí s obavou sledují, jak covid-19 ovlivňuje českou zahraniční politiku. Stejné obavy zřejmě sdílí ministerstvo zahraničí. Jeho šéf Tomáš Petříček (ČSSD) nechal vypracovat "analýzu dopadů krize a toho, jak bude vypadat svět po této krizi" (oznámil v ČT). Aktuálně.cz získalo první verzi diplomatické analýzy a vydalo o ní obšírný text. Můžeme říci, že je to zatím západní verze a západní pohled.

Nejprve ale popišme, o co se u nás dlouho hraje. Jsme země západního společenství. Zpočátku, v letech po revoluci, naše západní zakotvení nebylo zevnitř příliš kritizováno. Až postupem času začalo vadit. Část politiků si z Bruselu udělala terč. Na unii útočil bývalý prezident Václav Klaus, Miloš Zeman posléze jeho postoje převzal. Nejtvrdší útoky na Západ přišly paradoxně poté, co Rusové podpořili občanskou válku na Ukrajině a okupovali Krym.

Zeman se stal lídrem nové zahraniční politiky, "ekonomické diplomacie". Orientoval ji na Rusko - prezident pěstuje nadstandardní styky s Vladimirem Putinem a jeho lidmi. Lidská práva, klíčový zahraničněpolitický motiv Václava Havla, pro Zemana nehraje roli. Havla tento nemocný politik gumuje, co mu síly stačí. Navázal úzký kontakt s komunistickou Čínou, od níž se chtěl učit "stabilizovat společnost".

Rusko se pod Putinem změnilo, rozpoutalo proti Západu hybridní válku, jejíž důsledky dobře známe: dezinformace, fake news kampaně, snaha rozložit demokratický systém. Peking provozuje více obchodně-mocenskou politiku, sleduje trochu jiné cíle. Jak stojí v analýze MZV: "Čína již využívá překonání vrcholu epidemie k posílení svého mezinárodního postavení, sebeprezentaci svého modelu správy a krizové připravenosti, a dále posílení narativu o neschopnosti Západu (zejména USA) se s epidemií vyrovnat."

Koronavirus sehrál zásadní roli v tom, jak Česko a jeho mezinárodní pozici vnímají občané. Najednou slyšíte z různých stran volání po uzavření hranic. "Lock down" se nabízí jako řešení. Na sociálních sítích i mimo ně sledujeme ostré útoky na "neschopnou" Evropskou unii, která "proti viru nic neudělala". Kritiky nezajímá, že si národní státy oblast zdravotnictví ponechaly ve své působnosti, "unie prostě nic neudělala". Analýza MZV evropské instituce kritizuje také: "EU v prvotní reakci na covid-19 zaspala," tvrdí.

Když posloucháte debaty na sítích i mezi lidmi, odsudky EU slyšíte běžně. Na internetu běží antizápadní masáž na druhou, Západ je pod ruskou taktovkou vykreslován jako pytel blech neschopný cokoli udělat. Přitom se stačí podívat do Ruska, jak se tam potýkají s nákazou. Děs. Na internetu najdete řadu garantovaných zpráv, které vám to přiblíží.

Patříme na Západ?

Speciální roli v tom hraje Čína, tedy zdroj nákazy, který byl pročínskou propagandou přetvořen na vítěze nad virem a zachránce Evropy. Úplně je zapomenuto, že komunistický režim dlouho tajil informace o novém viru a že také kvůli utajování byl pak covid-19 masivně rozšířen po světě. Nejhůř to odskákala Itálie, kde pracuje 60 tisíc čínských dělníků, kteří zřejmě virus šířili.

Doba koronavirová ukazuje, nakolik jsme západní demokratická země, nakolik na Západ patříme. Vláda bez váhání využívá plošné, masivní zákazy. Nejde jen o uzavření hranic, ale třeba i o povinné nošení roušek všude mimo domov. Najednou máte pocit, že už nejsme členy EU, že jsme zase jen zadrátovaný národní stát, který se bojí všeho zvenčí (jen vakcínu bychom brali odkudkoli). Hmotu občanů ovládá strach.

Jsou jinde jiní? Jeden příklad: Německo v Drážďanech povolilo demonstraci patnácti členů Pegidy, protiimigračního a protiislámského hnutí. U nás dnes nepředstavitelné.

Lidé (zřejmě hlavně ti starší) posílají řetězové maily, kde stojí, že prý jsme odolnější díky očkování za komunismu (není to seriózně prokázáno, ale nevadí, "POSÍLEJ DÁL NEŽ TO SMAŽOU"). Zas už slyšíte ten strašlivý blud, "zlaté komunistické časy".

Analýza MZV popisuje práci Moskvy na těchto postojích: "Rusko se bude snažit využít krize k další destabilizaci Západu a oslabení odolnosti jeho obyvatel a institucí formou dezinformačních kampaní navenek a utužování autokratických praktik doma." Rusové šíří jasnou lež, že je koronavirus americká biologická zbraň, jejímž cílem prý je ekonomicky zlikvidovat Čínu. (V tom si nezadají s Donaldem Trumpem, který vykládá, že se jeho vláda snaží zjistit, zda koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Šíření fake news.)

Hraje se - ostatně to platí dlouhé roky - o naše západní sousedy, o Rakušany a Němce. Speciálně Němci jsou nacionalisty roky napadáni, Merkelová viděna jako zosobnění ďábla. A teď se i s těmito zeměmi, v nichž je situace srovnatelná s námi, drží zavřené hranice. Materiál Petříčkových diplomatů upozorňuje, jak důležité jsou pro nás sousedské vztahy, jak třeba "silná a pozitivní vazba na Německo" je nejen politicko-ekonomickou nutností, ale i klíčovým zájmem naší diplomacie.

Je dobře, že alespoň ministr Petříček naše západní zakotvení brání. Bude velmi zajímavé sledovat, jakou podobu materiál časem získá, kolik tam zbude kritiky Ruska a Číny, kolik jí Zeman a spol. snesou. Jestli se západní verze nakonec nepromění ve východní.  

Žijeme v paradoxu. Český prezident se klaní Číně, jež se na začátku koronakrize chovala sobecky a nezodpovědně a nyní covidu-19 využívá ke své propagaci. Vyznává Putina, který krizi využívá k další snaze rozložit Západ. Premiér Babiš tyto postoje nezastává, ale bojí se, aby si Zemana a jeho kliku nepostavil proti sobě, takže mlčí. Vicepremiér Hamáček drží s Čínou. A Petříček se to proti těm třem plus ministrům za ANO a od Zemana snaží vyvažovat. Těžká pozice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy