Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
5. 12. 2017 12:22

Zeman není gentleman, je mistr klamu. Kampaň rozjel na plné pecky, billboardy a hurá k Okamurovi

Sledujeme masivní, gradující kampaň. Má i opačný efekt, mobilizuje voliče, kteří stávajícího prezidenta podruhé v čele země za žádnou cenu nechtějí.
Billboard (vyfocený v Brně-Bystrci) propagující knihu rozhovorů s Milošem Zemanem samozřejmě není kampaň; koho by to jen mohlo napadnout!
Billboard (vyfocený v Brně-Bystrci) propagující knihu rozhovorů s Milošem Zemanem samozřejmě není kampaň; koho by to jen mohlo napadnout! | Foto: Jan Baltus

Volba na Hrad se závratnou rychlostí blíží a Miloš Zeman, hlavní favorit, neponechává nic náhodě. Rozjel ostrou, žhavou kampaň, ačkoliv, slíbil, že žádnou kampaň dělat nebude. V ulicích českých měst se objevily billboardy s jeho omládlou tváří a nápisem "Zeman znovu".

Prezident je mistr politické taktiky, využije všeho, aby přímou volbu vyhrál, ale zároveň je zřejmé, že nedrží slovo, kampaň dělá, politické soupeře napadá a debaty vede jen tam, kde mu nehrozí konfrontace (v televizi Barrandov kupříkladu). Odtud plyne, že není gentleman, ale on na to dávno nehraje, jeho voliči o žádného gentlemana nestojí, vzývají boha-drsoně, který kašle na pravidla a dělá si co chce.

Zeman a jeho lidé vědí, že je v sázce hodně, vyhrát první kolo ještě neznamená vyhrát volbu (pokud nedostanete přes 50 procent hlasů). Kvůli druhém kolu musel Zeman hodně přidat, upozornit na sebe. Ten další, který postoupí, dost možná získá i hlasy voličů, kteří nevolili Zemana. Může se stát, že Nezeman vyhraje, není to nemožné.

Jak víme, nejde jen o Zemana a jeho osobní budoucnost, na jeho další pobyt v nejvyšší ústavní funkci spoléhá Andrej Babiš a ANO. Také těsné okolí Zemana (kancléř Mynář, poradce s vazby na Rusy Martin Nejedlý a další lidé) udělá vše pro to, aby pokračoval. I Kremlu Zeman vyhovuje, je jejich hýčkanou pátou kolonou v EU.

Jak už bylo řečeno, v prezidentově "nekampani" se po Česku vyrojily billboardy "Zeman znovu". Zadavatelem reklamy je spolek Přátelé Miloše Zemana, v jeho čele stojí kancléř Vratislav Mynář a šéf Jazzové sekce Karel Srp.

Již několik týdnů potkávají lidé billboardy, jež propagují Zemanovu knihu Dokážeme si vládnout sami, rozhovory, které pořídili Radim Panenka a Jiří Ovčáček. Na billboardu opět "vykrásněný" pán Hradu a nápis KNIHA PREZIDENTA ZEMANA. Ale to samozřejmě není kampaň, jen reklama na knihu, že. Stejně jako nejsou kampaní cesty do krajů. (Pokud je ovšem někdo "ruší", jako v Lipníku nad Bečvou, to pak jsou z nich rázem politické mítinky.)

Zemanovi je lhostejné, že slíbil nevést kampaň (srpen 2016, Frekvence 1: "Kdybych se rozhodl kandidovat, nepůjdu do žádné volební kampaně. Voliči by měli posuzovat výsledky mé práce v uplynulých pěti letech.") Sliby chyby, jde do tuhého, druhé kolo přímé volby se jeví jako nejisté, proto se na mítincích s ním rozdávají propagační fotky prezidenta a lidé dostávají do schránek plakátky s logem kampaně "Zeman znovu 2018".

Zdrávstvuj, Tomio!

Průběh posledního předvolebního měsíce má Zeman perfektně vymyšlený. Objevily se billboardy, klasický nástroj kampaně. Vládu jmenuje 13. prosince, mezní termín hlasování o důvěře nového kabinetu padá do prvního kola přímé volby. Cpe nám vší silou, jak pupečně je spojen s Babišem a Babiš s ním, bez Zemana je vládnutí Babiše ohroženo.

(Kdyby vláda požádala o důvěru dřív, což může, a kdyby důvěru dostala, najednou by Zeman nebyl tak důležitý. Takže si můžeme tipnout, že před prvním kolem se to nestane. Pokud ano, pak si Babiš bude myslet, že má důvěru zajištěnu a Zemana už tolik nepotřebuje.)

Prezident si začne zvát nováčky Babišovy vlády, opět dobře naprogramované divadlo v ideálním čase. Plánuje jít do sněmovny před hlasováním o důvěře, akt, který stoprocentně přitáhne maximální mediální pozornost a rozvíří debatu.

Svým voličům Zeman ukazuje, kým je. Výrazně to učinil v Soči s ruským prezidentem Putinem. Nebo když, jako by byl světovým státníkem, vypeskoval ruského premiéra Medveděva. Ale kampaň musí gradovat, takže v sobotu vyrazí na sjezd hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Pronese tam projev, potvrdil mluvčí Ovčáček. SPD pak má také rozhodovat, koho podpoří v lednové prezidentské volbě…

Koho by podpořilo, když Okamura od kandidatury ustoupil, že. Ale je to mazaný tah, návštěva SPD Zemanovým voličům signalizuje: Toto jsem já, toto je moje přesvědčení, referendum o vystoupení z EU, nekorektnost na druhou, žádný islám, láska k extrému. Amen.

Čert ví, jestli nakonec nenavštíví taky sjezd euroskeptických a nacionalistických politiků, který týden po konferenci SPD v Praze pořádá Okamurova strana a jehož se účastní představitelé europarlamentní frakce ENF (Evropa národů a svobody). Patří sem Marine Le Penová, Geert Wilders a další "hvězdy".

Kdo čekal, že Zeman před volbou ubere plyn, nabídne smířlivější, proevropskou, spojující tvář, velmi se mýlil. On naopak přitvrzuje, návštěva konference okamurovců je toho jasným, nepochybným příkladem.

Sledujeme masivní, promyšlenou, gradující kampaň. Má ovšem i opačný efekt, burcuje, mobilizuje voliče, kteří Miloše Zemana podruhé v čele země za žádnou cenu nechtějí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Epidemie v týdnu zrychlila téměř dvojnásobně, hospitalizovaných je 200

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 nových případů, o 2400 více než minulý týden. V každém dni tohoto týdne zatím přibylo více než 1000 případů, což se před tím stalo naposledy na začátku května. Počet hospitalizovaných se za týden zvýšil asi o třetinu zhruba na 200 pacientů. Lidí v těžkém stavu ale výrazně nepřibývá, ve čtvrtek jich v nemocnicích bylo sedm. V uplynulém týdnu zemřelo s covidem pět lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Mírně také roste zájem o testy. Od pondělí do čtvrtka bylo v mezitýdenním srovnání pokaždé testovaných více. Největší zájem byl ve středu, kdy se nechalo testovat 6800 lidí. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek ve středu řekl novinářům, že se v současné době testují jen lidé s vážnějšími příznaky, a nakažených je tak reálně mnohem víc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy