Aktuálně.cz Aktuálně.cz | Názory
4. 1. 2018 21:00

České elity ve své roli selhávají, neumí přesvědčit k následování. Luděk Navara odpovídal on-line

Luděk Navara odpovídal v on-line rozhovoru na otázky čtenářů Aktuálně.cz.
Online rozhovor s Luďkem Navarou
Dotazovaný právě odpovídá
Luděk Navara odpovídá na otázky čtenářů v pátek 5. ledna od 10 hodin.
Přejít k dotazům

Není situace, kdy se na špičce české politiky zdá být skoro vše dovoleno, důsledkem váhavého vypořádání se s komunistickou totalitou?

Proč by se měl někdo stydět za to, že byl pohraničník nebo mlátička, když skoro nikdo nebyl za mlácení či organizované zabíjení hnán k odpovědnosti? A když nebyl potrestán ani jeden z těch, kdo to organizované zabíjení na hranicích řídili a kontrolovali?

Proč by někoho zneklidňovaly současné lži, když nedokážeme zabránit šíření elementárních nepravd, které zpochybňují klíčové momenty naší nedávné minulosti? Dokonce takové, o kterých se učí v dějepise a které by měly být základními kameny naší současné identity?

Luděk Navara

Novinář, spisovatel, historik. Od roku 2017 je stálým spolupracovníkem Aktuálně.cz. Zabývá se hlavně zločiny komunismu a nacismu a odsunem sudetských Němců. Je autorem několika knih literatury faktu, například Smrt si říká Tutter a Příběhy železné opony. Podílel se také na řadě historických dokumentů České televize.

Proč by se někdo styděl za to, že nenávidí uprchlíky, Romy nebo muslimy, když se šíření takové nenávisti stalo naopak zdrojem úspěchu pro nejednoho českého politika?

Tak se ptá novinář a spisovatel Luděk Navara ve svém komentáři na Aktuálně.cz.

Jsme na začátku pověstného "osmičkového" roku a několik dní před volbou prezidenta republiky. Jakou roli při ní bude hrát minulost, pravda, lež a jejich relativizace? Je vůbec možné vyrovnat se s minulostí, když na nás tolik dotírá současnost a budoucnost? Když marníme čas polemikou, jestli je země kulatá, nebo placatá?

Luděk Navara byl hostem on-line rozhovoru Aktuálně.cz v pátek 5. ledna 2018.

Online rozhovor s Luďkem Navarou

Dotazovaný právě odpovídá
Luděk Navara odpovídá na otázky čtenářů v pátek 5. ledna od 10 hodin.
Aktualizovat reportáž
5. 1. 2018
Ptá se: Jan Baltus

Pane Navaro, slyšeli jsme mnoho vysvětlení proč je u části veřejnosti oblíben Trump a Zeman. Jaké vysvětlení máte pro tento iracionální obdiv Vy, když víme, že právě v období Zermanova premiérství se stát stal byrokratickou pevností, která občany spíše obtěžuje a brzdí, než aby je podpořil v tvůrčí práci?. Děkuji

Odpovídá: Luděk Navara

Pěkný den, děkuji za otázku, z níž vyplývá, že mi nesmírně fandíte, neboť nad touto otázkou se trápí jiní mnohem povolanější a vzdělanější :-). Ale uvidíme, hned za pár dní, v USA pak o něco později... S odstupem se bude debatovat snáze..

5. 1. 2018
Ptá se: Jan

Bohužel se domnívám, že nás národ není ovlivněn jen propagandou minulého režimu, ale i historickými nepravdami z období 1.republiky šířenými především Jiráskem.. Jak se k tomu lze postavit? Proč náš národ lpí na křivdách, které se také nikdy nestaly?
Jsem si vědom, ze pokřivovaní dějin se dělo a stále děje po celé zemi..

Odpovídá: Luděk Navara

Pěkný den, děkuji za otázku, máte pravdu, ale to by bylo na delší debatu... Býti ukřivděným - tedy obětí svého druhu - je z jistého pohledu pohodlnější pozice. Zdravím Vás..

5. 1. 2018
Ptá se: Zdeněk

Dobrý den pane Navaro,
předně bych Vám chtěl říct, že si Vás velmi vážím a poděkovat Vám za to, co děláte.
Dotaz:
Nedávno jsem viděl TV anketu mezi gymnazisty, kde nikdo nevěděl kdo byla Milada Horáková.
Nechápu, jak je to vůbec možné. Nezaděláváme si tím na budoucí problém? Dnes už nikomu nevadí bývalé členství v KSČ a pomalu ani v StB. Obvyklá odpověď je, že "to už bylo dávno".
DěkujiZH

Odpovídá: Luděk Navara

Pěkný den, děkuji za otázku. Považuji ji za nesmírně důležitou. Pamětníci umírají a my jsme v mezičase, který nám na to Prozřetelnost velkoryse přidělila, nevybudovali systémy vzdělávání, památníků, miuzeí či dokumentačních center, které by tuto "paměť" předávaly dál v dostatečné míře. Přitom stačí se inspirovat v Německu, tam to dokázali ve vztahu k oběma totalitám. Není to záležitost obliby historie, ale je to investice do budoucna, jako další pomocná hráz proti nesnášenlivosti, rasismu, xenofobii...

5. 1. 2018
Ptá se: Honza

Zdravím,

opravdu by bylo tak špatné, kdyby se na pomník maršála Koněva na Praze 6 dodala tabulka, která by obsahovala více informací o tom člověku? Vždyť i pomníky Stalinovi a Leninovi prošly jakýmsi hodnocením těch osob, na základě kterého většina byla odstraněna.

Díky
Honza

Odpovídá: Luděk Navara

Pěkný den,
myslím, že by to mohlo být také řešení. Nebo přemístit sochu jinam... Každopádně dovysvětlení je důležité. Je otázkou, zda by přesně taková socha na tomto místě stála, kdybychom ji měli postavit sami o své vůli v demokratickém systému na základě obecné shody. Je pravděpodobné, že ne...

5. 1. 2018
Ptá se: greena

Pane Navaro, koho budete volit v 1. kole prezidentské volby?

Odpovídá: Luděk Navara

Pěkný den,
děkuji za otázku, budu volit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí :-)

5. 1. 2018
Ptá se: žanek

Dobrý den. Jsou seriozní statistky emigrace ? Od nás tak od roku 1620 včetně podrobnějších údajů (např. profesí)?
Děkuji. Žanek

Odpovídá: Luděk Navara

Dobrý den, na tomto prostoru se nemohu pouštět do podrobností, ale je zajímavé se tímto zabývat, Evropa se s tématem emigrace potýká skoro nepřetržitě. Statistiky neexistují, ale odhady ano.... Odkazuji na odbornou literaturu k různým obdobím..

5. 1. 2018
Ptá se: Vojtěch

Dobrý den,

Proč (podle Vašeho názoru) vládne v ČR tak protievropská nálada? Lze to ještě vůbec nějak změnit?

Odpovídá: Luděk Navara

Pěkný den. To je otázka, která mne také nesmírně trápí a možná nejde úplně racionálně vysvětlit. Důvodů - těch viditelných - je ovšem mnoho. Včetně selhání elit, které zpochybňují to, co je v samotném zájmu země. A jde - je mi trapné to uvádět - také do jisté míry minimálně o částečné selhání novinářů...

5. 1. 2018
Ptá se: Jiří

Proč se mladým lidem neříká co bylo dobře za komunistu,ale len co bylo špatné?Po sametové revolucí jsou pořady kde jen říkají špatné věci.Každý režim má dobré i špatné.Ten dnešní je oč lepší?Krade se, korupce len vzkvétá,obyčejní člověk nemá dovoláni,děláme sbírky na operace chudých děti.Tak že je to 50na50.Jak za komanču.

Odpovídá: Luděk Navara

Dobrý den, děkuji z dotaz. Myslím, že rozdíl vidíte sám. Mohli bychom před třiceti lety takto spolu diskutovat? Tedy například o tom, co je špatné a dobré na komunistickém režimu? Pokud bychom našli něco špatného a říkali to nahlas, asi bychom také dopadli špatně... Záleží samozřejmě, kde by to bylo a kdo by to slyšel. Ale tahle debata sama o sobě ukazuje jeden z mnoha rozdílů.

5. 1. 2018
Ptá se: Petr, Jihlava

Dobrý den, váš styl psaní mi silně připomíná polskou autorku Hannu Krall. Skoro bych řekl, že jste přebral některé její stylistické postupy. Měl jste možnost jí někdy poděkovat osobně? A chci se optat - co chystáte do budoucna za knihu?

Odpovídá: Luděk Navara

Pěkný den, snažím se psát, jak to umím, co nejjednodušeji :-). Tedy tak, jak si myslím, že to má být srozumitelné. Doufám, že to nezní příliš nadneseně.. Chtěl bych napsat knihu o jednom popraveném, oběti komunistického režimu. Víc nebudu prozrazovat, abych to nezakřikl... :-)

5. 1. 2018
Ptá se: Anna B.

Proč myslíte se tu tak daří extremismu? A žijeme ve stínu naší minulosti?

Odpovídá: Luděk Navara

Pěkný den. Ano, domnívám se, že v zemi, kde se o minulosti, především o jejích temných stránkách moc neví, že se daří všem, kteří chtějí nabízet různé zkratky a slibovat, že nás dovedou k cíli. Sází jen na to, že ostatní nemají mapy a neví, že poslední podobná zkratka se s cílem naprosto minula...

5. 1. 2018
Ptá se: Josef z Babic

Napsal jste s panem Kasáčkem knihu o dvou farářích, popravených v "babickém" procesu. Proč jste vynechali či přímo amputovali toho třetího popraveného faráře Pařila? Copak byl menší obětí komunistické zvůle než ti dva? Jak se to měří? Takto se přeci kádrovalo a gumovalo v komunistickém výkladu dějin....Nezlobte se, ale opravdu podivná optika. Dle mého jsou všichni popravení duchovní mučedníci, nikdo více či méně.

Odpovídá: Luděk Navara

Pěkný den, děkuji za otázku, která asi nepatří tak úplně nám autorům knihy. Tito dva faráři z babického procesu jsou nyní v řízení v ŔImě, které skončí zřejmě jejich blahořečením, možná později také svatořečením. Ten třetí, o kterém píšete, se do tohoto řízení nedostal, rozhodl o tom církevní soud při biskupství brněnském. V naší knize nicméně o tom "třetím" faráři samozřejmě píšeme.

5. 1. 2018
Ptá se: Michal

Reakce na některé příspěvky:
Když je prostor na dotazy, chytrý se zeptá, protože ví, že všechno neví. A hlupák jen hází špínu, protože je mu přeci všechno jasné... :-)

Odpovídá: Luděk Navara

Děkuji, zdravím Vás...

5. 1. 2018
Ptá se: Jaroslav Babiš

Vaše havloidněbakaloidní lži a nenávist jsou zřejmé,proč stále lžete ?Jste pohrobkem Kojzara z Rudého práva... nyní.Bakalova Aktuálně?

Odpovídá: Luděk Navara

Žijeme v demokratické zemi, můžete mi psát a nemusíte. Pro to, jestli mne čtete, nebo ne, platí totéž :-)

5. 1. 2018
Ptá se: Michal

Vypořádání s totalitou - je dnes ještě vůbec možné? A jak by mělo vypadat skoro 30 let od sametové revoluce? Když byla revoluce chodil jsem do první třídy. O tom co je komunismus zač jsem slýchal od babičky, která vyprávěla, jak komunisti přišli, odvedli koně a znárodnili pole. Ale tu dobu dnes vidí každý různě a mainstream bude pohled ala seriál Vyprávěj. Hodně nostalgie a sem tam nějaký ten stín...

A další dotaz. Svoboda slova vs. lež a šíření nenávisti. Jaké jsou podle Vás nástroje, které by měly lži a šíření nenávisti ve veřejném prostoru omezovat? Zvláště když jejich aktivní šiřitelé jsou i v poslanecké sněmovně.

Odpovídá: Luděk Navara

Dobrý den, ono by bylo lepší psát o vypořádávání se s totalitou - je to nekončící proces, který běží.. V Německu vidíme, že se staví pomníky, muzea, pořád se konají procesy s nacistickými zločinci.. Někdy za většího někdy za menšího zájmu veřejnosti..
Co se týká druhé otázky, na tu asi nedokáži v rychlosti takto odpovědět. Ale každý bychom se měli snažit lžím čelit ve svém okolí... Podle svých možností..

5. 1. 2018
Ptá se: pavel

""V zemi bez minulosti se vládne snadněji."

To je možná pravda. Zároveň je to také ten důvod, proč dnešní EU-soudružská nomenklatura dělá vše proto, aby naší historii (sahající 1500 let do minulosti) škrtla, přepsala, vymazala a zneuctila.

Dle výkladu dnešních neomarxistických politruků husité byli jen banditi, doba temna vlastně neexistovala, soužití s Němci bylo moc fajn, rakouská nadvláda byla taková idylka, za druhou světovou válku můžeme my (za tu první vlastně taky), sudetští Němci byli moc milí lidé (kdepak, vůbec z 95% nevolili Henleina), Hitler nás vlastně vůbec nechtěl zplynovat (hned po Židech a cikánech), Rudá armáda nás neosvobodila, ale okupovala, Češi nic nevytvořili a za všechno vděčíme Němcům, čeština je podřadný jazyk, národní suverenita či vlast jsou sprostá xenofobní slova, nejlépe nám bude v EU (tedy ve 4. velkoněmecké říši) v postavení pouhé provincie.
Atd. atd.. Tak se čaruje s naší historií.

Odpovídá: Luděk Navara

Dobrý den, je to mnoho otázek v jednom. Ale pokusím se odpovědět. Nemyslím si, že EU nás žene do náruče Němcům, nebo že nám diktuje, o čem se máme v dějepise učit. Naopak si myslím, že o Evropě se učí málo. Jsem přesvědčen, že věci jsou přesně opačné - v EU je většina zemí, které mají s Německem podobnou zkušenost jako Češi - že proti Němcům bojovali, čelili Hitlerovi, ten se pokoušel jejich země rozvrátit a uchvátit. A je to minulost, kterou se Německo snaží poctivě překonávat a ostatní země to také tak cítí. Francie, Polsko, například, dvě velké země si s Německem vytrpěly své. Když všichni budeme v jedné společné Evropě, dokážeme se s těmito tragickými dějinami vyrovnat snáze a jistě to platí i pro budoucnost.

5. 1. 2018
Ptá se: Janek

Dobrý den,

nedávno jsem zde na Aktuálně četl váš zajímavý článek ohledně několika příběhů obětí pohraničníků (původem z DDR) z doby minulého režimu, což souviselo se začátkem vyšetřováním ze strany německé prokuratury.
Chtěl jsem se jen zeptat na dvě věci:
1) kolik vůbec takových případů existuje a kolik Čechů a Slováků takto také zemřelo?
2) nezaspali jsme dobu a neměli by se naše orgány také podívat na případy obětí pocházejících z ČR, i když by nebyli potrestáni všichni, aspoň by existovali rozsudky? Nebylo by správné, aby i naši politici o toto také zasazovat a připomínat oběti, počínaje prezidentem?Děkuji a hezký denJanek

Odpovídá: Luděk Navara

Děkuji za otázku, na hranicích (železné oponě) Československa zemřelo asi tisíc lidí, většinu tvořili pohraničníci, z nichž 200 (!) spáchalo sebevraždu. To samo o sobě vypovídá o poměrech, které na hranici vládly. Uprchlíků - civilistů - zemřelo kolem 320, byli to Češi, Slováci, Poláci, Němci (západní i východní), Rakušané... Za vraždy těchto uprchlíků byli v Česku potrestáni čtyři (!) lidé, vojáci v jednom případě nižší důstojník. Ale tito zde nebyli z vlastního rozhodnutí, k PS se rukovalo, takže někdo to celé řídil a někdo zase řídil jeho... Tito lidé na vedoucích funkcích potrestáni nebyli a je to dvojnásobná nespravedlnost - jednak v tom, že trest absentuje, jednak v tom, že pokud na někoho dopadne, tak na toho nejslabšího.. Je to pro společnost velmi špatný signál, myslím, že může oslabit víru v českou justici a spravedlnost vůbec..

5. 1. 2018
Ptá se: Mirek

Dobrý den, jak hodnotíte praděpodpbnost, že zůstaneme na cestě k demokracii nebo že se vrátíme k samoděržaví ? (procentuelně, prosím :-))

Odpovídá: Luděk Navara

Dobrý den, děkuji za otázku, ale kdybych to dokázal spočítat, asi bych byl v jiné pozici, nebo si naopak balil kufry :-). Ale věřím, že začlenění země do struktur jako je EU, NATO, dává velkou naději na to, že zůstaneme řádnou demokratickou evropskou zemí. Jiná cesta by mohla přijít za situace, kdy by se Evropa rozpadla, neboť na čeká jeden velký stát na Východě a my z historie víme, co by asi přišlo...Proto považuji všechny výzvy proti Evropské unii, volání po referendu za obrovskou hrozbu, mířící proti našim národním zájmům. Jestli chceme, aby naše děti mohly studovat v Paříži či Berlíně, nakupovat v Drážďanech a všichni společně jezdit do Řecka k moři, tak se podle toho musíme chovat...Musíme si vybrat, jestli chceme aby děti měly perspektivu a mohly dělat kariéru ve svobodné Evropě, nebo sloužit nějakým přímým či nepřímým okupantům... Možná také přišel čas se o naše bohatství podělit s někým dalším...

5. 1. 2018
Ptá se: Lada

Dobry den pane Navara,

1) Kdo by byl schopnem zapomenou na historii? Asi nikdo jen ji kazdy vidi trochu jinak.
Jak jste se zminoval, ze stat je jednoduche ridit bez minulosti. Je to pravda! Jsme toho svedci jako je na priklad Cina! Cina nema zadnou minulost vse co mohla znicila a jak se tady vede komunistum? Velmi dobre. Ani nevadim Cinanum, ze musi poslouchat jako ovce... Ale my jsme tak nedopadli a nasi historii si porad pripominame a jsme hrdi na nasi vlast! Nikdy na ni nezapomeneme!
2) Dle Vas z ceho ziji top politici z EU? Obchod s imigranti, droga nebo prostituce. 3) Proc je tak rozsirena korupce? Co si o tom myslite?
3) Myslite ze v CR system selhal?Preji pekny den

Odpovídá: Luděk Navara

Je to trochu mnoho otázek najednou...Ale jeden z problémů je v tom, že věci kolem dění v Evropské unii sledujeme povrchně, moc o tom nevíme a témata se zjednodušují. Vezměte si uprchlíky. Zaplavili jsme v nedávné minulosti Evropu asi půlmilionem uprchlíků před komunismem, o tom, kolik jich bylo z dalších východoevropských zemí nemluvě. Představte si, že by Západoevropané se tehdy k našim uprchlíkům chovali jako my dnes k těm ze Sýrie, například... Kdo z Čechů by si to přál?

5. 1. 2018
Ptá se: petr

Zase jeden, co se cítí povolaný kázat lidem. Tahle demokratúra je stále pokrytečtější a trapnější.

Odpovídá: Luděk Navara

Jestli tím míříte na mne, tak se domnívám, že demokracie je právě v tom, že mne nemusíte ani číst, ani mi psát... :-)

5. 1. 2018
Ptá se: Václav Šobr

Podle mne lidi jako vy brečí na špatném hrobě - pokud tzv "intelektuální elita" není schopna PŘESVĚDČIT lidi že směr který nabízí je pro ně vhodný, pak nemá vůbec nárok požadovat aby byla následována.

Důvěřovat někomu jenom proto že se považuje za "elitu" aniž si napřed vydobil podstatný kredit a prokázal, že je hoden následování je příznakem lidské blbosti.
A aby někdo požadoval respekt jenom proto, že dosáhl nějaká pozice a nebo proto že něco někde napsal - je především znakem arogance.

Arogance, která se nedá tolerovat.Dalším fatálním příznakem naší (a vcelku Evropské politiky jako celku) je stav, kdy si "systém" (a to hlavně politici v něm působící) nejsou schopní přiznat selhání.Kupříkladu na problému "vyloučených lokalit" v ČR byly za těch 25 let existence tohohle státu vynaloženy doslova stovky miliard korun...Výsledek snažení státu - počet lidí v těch lokalitách se zdvojnásobil, počet lokalit - se ztrojnásobil.Jestli se to nenazve totálním a absolutním selháním státu, státní politiky, a především totálním osobním selháním všech kdo se na daném "řešení problému" podíleli (problém je 2x větší než když začali) - kde byla kupříkladu z toho kdy vyvozena odpovědnost?Kdy byly vyházeni státní úředníci dané "programy" realizujicí... U ČSSD Jiří Dientsbier se na téhle politice totálního selhání podílí doslova celou politickou kariéru... a je to totální a absolutní debakl.Pozitivní výsledky 0, jen celkové zhoršení celého problému a miliardy které vyletěli z okna.(a stejná totální selhání státu a jeho politiky jde najít ve všech oborech - kdy za to byli politici a zaměstnanci státní správy kdy hnáni k odpovědnosti? - Kolik jich bylo vyházeno z práce za selhání projektů?Kolik neziskovek kdy bylo odstřiženo na dobro od státních financí když nedokázali zlepšit situaci kterou slibovali zlepšit například ohledně těch vyloučených lokalit?)tzv "kolektivní neodpovědnost" ve státní správě je nechutná...(Evropa tímhle trpí úplně stejně kupříkladu u Eura - neschopnost přiznat si jaká je to hovadina mít Řecko a Itálii pod stejnou monetární politikou jako Německo jenom proto že je to "politický úkol který prostě vyjít musí" (z čistě ideologických důvodů bez ohledu na to kolik to koho bude stát...)Prostě to chce aby politici byli nuceni veřejně přiznávat svá selhání a následně po tom co selžou je z politiky vypakovávat definitivně a neumožnit jim ani se do ní kdy vrátit, ani se třeba uklidit do Evropského parlamentu.selhání by se jim nemělo nikdy za žádných okolností promíjet a ve státní správě by též osobní odpovědnost jedinců měla být absolutní - pokud udělá úřad botu za milion - měly by se tomu úřadu o milion krátit mzdové prostředky dokud se ztráta nevyrovná...(úřadu jako celku s tím že první mzda která se nevyplatí bude ta ředitele daného úřadu a mzdy se budou škrtat od shora dolů vedení a managerům)co třeba kdyby jste místo kázání zkoušel přesvědčit nějakými logickými argumenty proč máte pravdu? A ideologické bláboly o nějakých hodnotách pověsil na hřebík.

Odpovídá: Luděk Navara

Dobrý den, nechal jsem si Váš nejobsáhlejší dotaz na konec. Nerozumím všemu, ale v tom, co píšete na úvod, s Vámi souhlasím. Elity by měly být schopny naznačit směr a přesvědčit k následování. Je to jejich nepsaná povinnost a domnívám se, že ty české v tomto opravdu selhávají. Těch důvodů, proč, je mnoho, obávám se, že je to nad rámec této debaty. Každopádně děkuji a zdravím Vás...

5. 1. 2018
Ptá se: G.R.

Dobrý den,
opravdu věříte, že důsledným poukazováním na zločinny lze dosáhnout vyrovnání s minulostí? Protože pokud se na to podívám z perspektivy viníka, pořád mi vychází, že je lépe setrvávat v přesvědčení, že jsem se nedopustil chyby, než se se přiznat a stát se exemplárně potrestaným "obětním beránkem", kterému není dán prostor napravit se a zařadit se zpět do stáda.
Problém samozřejmě je, že 90% lidí nikdy nevidí vlastní pochybení, ale rádo poukazuje, co včechno zavinili ti druzí (ať už ze Západu nebo z Východu).

Odpovídá: Luděk Navara

Děkuji z otázku, považuji ji za velmi zajímavou a důležitou. Máte pravdu, existuje dobrý příklad toho, co píšete: V Uherském Hradišti probíhal proces se třemi vyšetřovateli z tamní věznice (Grebeníček, Hlavačka a Zavadilík) Dva se roky vyhýbali a nakonec vyhnuli soudu s odkazem na zdravotní stav, jediný, který se přiznal a svým obětem omluvil - Zavadilík, byl odsouzen! Je to spravedlnost postavená na hlavu, máte naprostou pravdu. Ale ptejme se, zda je to opravdu spravedlnost, zda to není jen nepovedená napodobenina a zda takovouto napodobeninu chceme. Jestli ne, je třeba pořád o tom mluvit, psát a tlačit na to, abychom měli spravedlnost opravdovou. Měli bychom ji mít, bez spravedlnosti nemůže společnost existovat...

5. 1. 2018
Ptá se: Ladislav

Není dnešní lhostejnost mnoha lidí k naší zemi také vinou sebemrskačského přístupu k novodobé české historii ze strany chartistických intelektuálů jako Pithart? V které jiné zemi než u nás dehonestují svou vlast díla jako Podiven, Danubius nebo Bohemus, či pamflet Co jsou Češi?

Odpovídá: Luděk Navara

Pěkný den, děkuji za otázku, zdá se trošku složitější. Myslím, že kritický přístup k vlastním (národním) dějinám (a chybám, které jsou v nich obsaženy - a jako že jsou:-)) je velmi důležitý. Němci se postavili velmi důsledně kriticky ke svým moderním dějinám, podporují nejrůznější aktivity, projekty, budují muzea a památníky... Na první pohled to může vypadat, že to až přehání.. Ale právě v Německu vidíme, jak je znalost historie důležitá. Druhá válka vznikla poté, co se v Německu rozšířila falešná představa o prohře v té první. Prohráli válku a velká část Němců nechápala proč, když neviděla před svým domem jediného cizího vojáka... Bylo by to na obsáhlejší debatu, ale něčeho podobného jsme svědky v Rusku... Takže obecně vzato to důležité je velmi. Záleží na přístupu, samozřejmě. Češi mají být na co hrdí, ale také je toho dost, za co se stydět. Tak jen abychom si ty dvě kategorie nepopletli... :-)

5. 1. 2018
Ptá se: km

nemam otázku, jen bych Vam touto formou chtel vyjadrit svuj obdiv a podporu ve Vasi praci, nebot ji povazuji za velmi dulezitou, protoze lide velmi rychle a radi zapominaji.

Odpovídá: Luděk Navara

Děkuji mnohokrát, vážím si Vaší podpory, jsem rád, že se o tyto věci zajímáte. Považuji to za velmi důležité.

5. 1. 2018
Ptá se: Tereza

Myslíte, že kdyby dnes kandidoval Václav Havel, že by proti Zemanovi vyhrál? (Já doufám, že ano, ale jistá si nejsem...) A myslíte, že hodnoty, které vyznával mohou v době postfaktické obstát? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Luděk Navara

Doba postfaktická... Opravdu věříte, že platí heslo: "Pravda je všechno, co se mi líbí? Domnívám se, že Václav Havel by bojoval právě proti takovýmto pohledům. Kdyby vyhrál, bylo by to pak dvojí vítězství. Lež to má dnes snazší, to asi ano, ale je to jen další výzva...

5. 1. 2018
Ptá se: vortata

Píšete o tom, že se dnes falšuje historie. Ptám se Vás proto, jaký máte názor na roli Sovětské armády na našem území po 8. květnu 1945. Byla Praha osvobozena nebo pouze obsazena ?

Odpovídá: Luděk Navara

Myslím, že všichni víme dobře, co znamenalo pro státy východní Evropy dostat se do sovětské sféry vlivu. Problém je ovšem v tom, že osvobození části Evropy před Hitlerem se dávno stalo součástí ruské mytologie. Představme si, že to je jakási obdoba řeckých bájí a pověstí. A dnes když se diskutuje o vysvětlujících tabulích u sochy Koněva, tak je to něco jako útok na ruský Olymp. Útočíme na jejich pochybné modly. Když se místo historie kreslí falešné obrazy, může to vyústit v tragédii. Falešný a zkreslený obraz o své vlastní porážce měli i Němci po první válce. Víme, co přišlo.

 

Právě se děje

Další zprávy