Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
8. 4. 2016 16:30

Politikář: Oranjes škrtají až na dřeň a chystají bezva fintu

Pražští senátoři čerpají „náhrady“ na dopravu ve výši 22 800 korun za měsíc na osobu, což odpovídá měsíčním jízdenkám MHD pro polovinu osazenstva celé horní komory.
Na suchu (archivní foto).
Na suchu (archivní foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

* * * Dobrý den, milí čtenáři. Sociální demokracie musí do pondělí zaplatit 337 milionů advokátovi Zdeňkovi Altnerovi. Strana, informoval online deník Aktuálně.cz, v těchto chvílích řeší dilema, jak to udělat, aby peníze poslala, ale právník zároveň žádné nedostal, protože by je z něj už nevyrazila nazpátek, kdyby náhodou při nakonec vyhrála. Dilema, a finta s velkým F!

Celý příběh je pěknou ilustrací toho, co popisuje sociovědná literatura horem dolem, totiž jak tzv. dobře fungující stát stojí na důvěře mezi občany a na dodržování dohod. Fair play.

* * * V ruchu kolem Lidového domu nezaslouženě zapadla výroční zpráva o hospodaření ČSSD a v ní informace ČTK, že Zdeněk Škromach partaji daroval 1000 Kč. Suma představuje necelé jedno promile ročního hrubého základního platu místopředsedy Senátu bez náhrad.

Podle konsorcia investigativních novinářů, které se opřelo o záběry z YouTube, aktuální nabídku na trhu zahradních propriet, ceník Vodovodů a kanalizací Hodonín a Archimedův zákon, se za tuto částku bazének napustí dvakrát, maximálně třikrát.

Letos kvůli sekeře u Altnera musejí straníci-sponzoři přitlačit a sami se uskrovnit. Finanční tíseň oranjes se pak může projevit i velmi nečekanými způsoby.

* * * Ještě k těm náhradám. Deník MF Dnes mimo jiné zjistil, že pražští senátoři čerpají „náhrady“ na dopravu ve výši 22 800 korun za měsíc na osobu, což odpovídá jedenačtyřiceti měsíčním jízdenkám MHD (tj. pro polovinu osazenstva celé horní komory). Nebo že ti nejzdatnější telefonisté dokáží provolat 70 tisíc korun za rok, což není žádná legrace.

Popotahování poslanců a senátorů za rozmařilost a dojení eráru ale definitivně ztratilo smysl, protože soud rozhodl, že David Rath měl dostávat parlamentní diety a příspěvek na cestování i v době, kdy seděl ve vězení. „Náhrady“ tím pádem nic nenahrazují a parlamentáři nemusí nikomu vysvětlovat, co s apanáží provozují. Je to maškaráda.

* * * Abychom Senát jen neplísnili, připomeňme, že ve středu na jeho půdě proběhl úspěšný seminář s názvem „Význam pivovaru v životě obce, města a regionu“.

* * * Šéf lékařského konzilia prezidenta republiky Martin Holcát sdělil, že hlava státu je ve skvělé kondici a neexistuje žádná zdravotní překážka, kvůli které by nemohla kandidovat zase. Pevné zdraví jí přejeme, leč úsudek šéfdoktora poněkud bledne ve světle jeho starší domněnky, že šest skleniček vína a tři panáky denně není žádné extrémní pití. Tehdy se prý s prezidentem dohodl, „že to výrazně zredukuje“ a „mluvili o jednom deci vína denně", což se ale úplně nekryje s instrukcemi, které dává hradní tým číšníkům: „Jakmile dorazíme, musí být už na stole aperitiv. Poté pronese pan hejtman přípitek, pak pan prezident. Pak si pan prezident zapálí cigaretu a vy naléváte víno. Poprosím o plnější skleničku.“

* * * Celý týden se rojily podrobnosti k čínskému vyčínání Policie Č(L)R. Nicméně prezident Tuhý ani náměstek Kořínek do uzávěrky toho článku ani v nejmenším nerezignovali.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

Další zprávy