Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
8. 4. 2016 16:30

Politikář: Oranjes škrtají až na dřeň a chystají bezva fintu

Pražští senátoři čerpají „náhrady“ na dopravu ve výši 22 800 korun za měsíc na osobu, což odpovídá měsíčním jízdenkám MHD pro polovinu osazenstva celé horní komory.
Na suchu (archivní foto).
Na suchu (archivní foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

* * * Dobrý den, milí čtenáři. Sociální demokracie musí do pondělí zaplatit 337 milionů advokátovi Zdeňkovi Altnerovi. Strana, informoval online deník Aktuálně.cz, v těchto chvílích řeší dilema, jak to udělat, aby peníze poslala, ale právník zároveň žádné nedostal, protože by je z něj už nevyrazila nazpátek, kdyby náhodou při nakonec vyhrála. Dilema, a finta s velkým F!

Celý příběh je pěknou ilustrací toho, co popisuje sociovědná literatura horem dolem, totiž jak tzv. dobře fungující stát stojí na důvěře mezi občany a na dodržování dohod. Fair play.

* * * V ruchu kolem Lidového domu nezaslouženě zapadla výroční zpráva o hospodaření ČSSD a v ní informace ČTK, že Zdeněk Škromach partaji daroval 1000 Kč. Suma představuje necelé jedno promile ročního hrubého základního platu místopředsedy Senátu bez náhrad.

Podle konsorcia investigativních novinářů, které se opřelo o záběry z YouTube, aktuální nabídku na trhu zahradních propriet, ceník Vodovodů a kanalizací Hodonín a Archimedův zákon, se za tuto částku bazének napustí dvakrát, maximálně třikrát.

Letos kvůli sekeře u Altnera musejí straníci-sponzoři přitlačit a sami se uskrovnit. Finanční tíseň oranjes se pak může projevit i velmi nečekanými způsoby.

* * * Ještě k těm náhradám. Deník MF Dnes mimo jiné zjistil, že pražští senátoři čerpají „náhrady“ na dopravu ve výši 22 800 korun za měsíc na osobu, což odpovídá jedenačtyřiceti měsíčním jízdenkám MHD (tj. pro polovinu osazenstva celé horní komory). Nebo že ti nejzdatnější telefonisté dokáží provolat 70 tisíc korun za rok, což není žádná legrace.

Popotahování poslanců a senátorů za rozmařilost a dojení eráru ale definitivně ztratilo smysl, protože soud rozhodl, že David Rath měl dostávat parlamentní diety a příspěvek na cestování i v době, kdy seděl ve vězení. „Náhrady“ tím pádem nic nenahrazují a parlamentáři nemusí nikomu vysvětlovat, co s apanáží provozují. Je to maškaráda.

* * * Abychom Senát jen neplísnili, připomeňme, že ve středu na jeho půdě proběhl úspěšný seminář s názvem „Význam pivovaru v životě obce, města a regionu“.

* * * Šéf lékařského konzilia prezidenta republiky Martin Holcát sdělil, že hlava státu je ve skvělé kondici a neexistuje žádná zdravotní překážka, kvůli které by nemohla kandidovat zase. Pevné zdraví jí přejeme, leč úsudek šéfdoktora poněkud bledne ve světle jeho starší domněnky, že šest skleniček vína a tři panáky denně není žádné extrémní pití. Tehdy se prý s prezidentem dohodl, „že to výrazně zredukuje“ a „mluvili o jednom deci vína denně", což se ale úplně nekryje s instrukcemi, které dává hradní tým číšníkům: „Jakmile dorazíme, musí být už na stole aperitiv. Poté pronese pan hejtman přípitek, pak pan prezident. Pak si pan prezident zapálí cigaretu a vy naléváte víno. Poprosím o plnější skleničku.“

* * * Celý týden se rojily podrobnosti k čínskému vyčínání Policie Č(L)R. Nicméně prezident Tuhý ani náměstek Kořínek do uzávěrky toho článku ani v nejmenším nerezignovali.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 8 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy