O víkendu v Olomouci sjezdovali lidovci. Strana, která vypadla ze sněmovny a strašně ráda by se do ní vrátila. Delegáti KDU-ČSL si zvolili za předsedu Pavla Bělobrádka - nikdo proti němu nekandidoval. Takže vyhrál. Největší vzrušení sjezdu? Návštěva Miloše Zemana. Prezident přijel lidovce nikoli pozdravit, ale poradit jim, co (ne)mají dělat, a vysvětlit, že se na ruské ambasádě neopil.
Ve „čtvrthodince společného přemýšlení" Zeman vypeskoval prvního místopředsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku. Ten nedávno řekl, že se prezident „opil na ruské ambasádě jako mužik". Je dost neuvěřitelné, že hlava státu takovou patálii probírá na sjezdu cizí strany. Zemanovi zřejmě hodně leží na srdci den, kdy zjevně opilý odemykal korunovační klenoty a předtím navštívil Rusy.
Lidovcům prozradil, jak to celé doopravdy proběhlo: „Skutečnost je asi taková, že ruskou ambasádu jsem opustil asi půl hodiny po svém projevu v doprovodu asi 20 osob a s lítostivým pohledem jsem se díval na nedopitou jednu skleničku vodky." (S jistotou mu můžeme věřit leda ten lítostivý pohled.)
Bělobrádek chce „hodnoty střední třídy"
Začněme ale raději staronovým předsedou lidovců. Je vždycky divné, když má strana jen jednoho kandidáta na předsedu. Buď o to místo nikdo nemá zájem (výhled partaje je mizerný), nebo se protikandidáti bojí, aby straně neublížili, a to je snad ještě horší. Pavel Bělobrádek shrábl 90 procent hlasů, ale žádný velký tah na sněmovnu nepředvedl. Co dnes představuje lidová strana? První, co vás napadne - a taky možná jediné, co vás napadne - nechtějí komunisty. Pěkné, ale na postup mezi sněmovní elitu je to dost málo.
Co jsou podle Bělobrádka lidovci? „Naše hodnoty jsou jasné. Reprezentujeme v nejširším slova smyslu hodnoty střední třídy. Pracovitost a píli, výchovu dětí a vzdělání, mezigenerační solidaritu a pomoc potřebným, kvalitní život a péči o zděděnou zemi. Stejně jako němečtí křesťanští demokraté či rakouští lidovci chceme budovat sociálně tržní hospodářství." Že by se mu po tomto výčtu nahrnuli voliči, to těžko. Jako by říkal: Buďme slušní lidé.
Jiná pasáž z proslovu Bělobrádka: „Lidé jsou právem naštvaní na pravicovou vládu, která nešetří na sobě, ale trestá ty nejslabší: zdravotně postižené, děti a seniory. Lidé nesouhlasí s těmi levicovými hejtmany, kteří svěřují výchovu dětí pohrobkům totalitní KSČ a otevírají rady krajů bývalým politrukům a estébákům. Musíme se ptát sami sebe, co můžeme udělat pro tuto zemi, pro její občany, pro společnou budoucnost? Zeptají se nás lidé, kteří zoufale hledají, koho volit. Já vím, co jim musíme odpovědět. Musíme občanům této země odpovědět: volte KDU-ČSL."
Klasika: předseda lidovců nadává na všechny, právem kritizuje, ale neřekne, jak by v ekonomické krizi vládl on, kde by vzal peníze. Lidoveckému odporu k bolševikům se dá věřit, ale pro voliče je to únavné a nezajímavé. Chtějí recepty, výhled. Antikomunismus nestačí.
Politika rok před volbami
Názory Aktuálně.cz mapují situaci rok před parlamentními volbami 2014.
TOP 09: Schwarzenberg je kapota, Kalousek motor a kola
KSČM: Ušetří za volební kampaň, má totiž Zemana
ČSSD: Mezi Dienstbierem a Rathem
ODS: Ze strany podnikatelů se stala strana kmotrů
Faktor Zeman třese politikou: Dinosaurus Zeman je politik na druhou. Rád si hraje
Kartel politických stran: Všichni dobří voliči, nástup. Manévry 2014 začínají
Vážení čtenáři, děkujeme vám za vaše názory a postřehy. Můžete nám psát také na [email protected] nebo na facebookovou stránku Názory Aktuálně.cz. Najdete nás také na Twitteru.
Nevolí je ani mnozí katolíci
„Řadě lidí došlo, jak křesťanští demokraté ve sněmovně chybějí," tvrdil Bělobrádek. Proč by lidem chyběli? Lidovci se léta podíleli na vytváření českého politického systému, jejich doménou bylo ministerstvo obrany, odkud mizely miliardy do nevýhodných zakázek. Pak se od nich oddělil Miroslav Kalousek, který v KDU-ČSL neuspěl (koketoval s komunisty a to se v této straně neodpouští), založil TOP 09 a přetáhl k sobě část voličů KDU-ČSL.
Chybí lidem ve sněmovně strana, která se hlásí ke křesťanství? Ne. Křesťanství je dnes spojeno s majetkovým vyrovnáním státu a církví. Pro mnohé „zlodějina".
Lidovce asi nejvíc volí katolíci (ale zdaleka, zdaleka ne všichni, to by jejich výsledky vypadaly o dost jinak), méně evangelíci a jiná vyznání. Podle počtu členů je KDU-ČSL po komunistech druhá nejsilnější strana. Letos na začátku května měla necelých 30 tisíc členů, o 6 procent méně než o rok dřív. (Nejvíc členů mají komunisté, cca 53 500.) Mezi věřícími je pro Bělobrádka a KDU-ČSL největší loviště, ale to na sjezdu v Olomouci nijak nereflektoval.
Co lidovcům poradil prezident? Měli by se prý upnout na „myšlenku křesťanského humanismu". Miloš Zeman řekl: „Mohla by být skutečným základem vašeho programu, místo opisování některých programových bodů jiných politických stran." Urazit partaj není při zdravici tak úplně špatné - zaručuje to zájem médií. Co lidovci „opisují"? Prý progresivní zdanění (to už si podle Zemana zabrali sociální demokraté) a církevní restituce (ty má topka). - Těžko najít stranu, která by více stála o vyrovnání s církvemi než KDU-ČSL. A také progresivní zdanění je lidovcům vlastní.
Vyvolávat vášeň, ne nudu
Podle Miloše Zemana musí program strany „vyvolávat vášnivé diskuse, nikoli nudu". Prezident sám opravdu nudu nevyvolává, zvlášť je-li postižen virózou. Ale jeho strana SPOZ, pokud známo, zatím vyvolala jedinou diskusi, a to když její předseda Miloše Zemana zcela vážně přirovnal k Ježíši Kristu. Nudné nejsou ani finance Zemanovců. I jinak nutno brát prezidentovy rady s rezervou. Jeho zájem je, aby Zemanovci, nikoli lidovci, dostali co nejvíc hlasů...
Prezident by se jako stranický poradce neuživil. Strana s programem křesťanského humanismu by u nás přitahovala asi tak stejně jako strana hlásající abstinenci.
Lidovci nejsou přitažlivá, moderní strana. Do sněmovny se možná dostanou, ale jen díky tomu, že „není koho volit" a že mají celkem slušné jméno v komunálu.