Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
5. 9. 2017 7:30

Bude nejlíp! Vznikne Babišland plný šťastných inovátorů. Program ANO je na světě

Babišovo hnutí sedí ve vládě a mnohé už mohlo udělat (dálnice, platy učitelů, podpora vědy, bleskové soudy, ochrana vnější hranice EU atd.). Neudělalo.
Babišova vize: "Soudy tu nesmějí být pro soudce a advokáty, ale pro občany... Od soudů nesmějí s úsměvem na rtech odcházet šibalové, zatímco spořádaní občané se nemohou dovolat spravedlnosti."
Babišova vize: "Soudy tu nesmějí být pro soudce a advokáty, ale pro občany... Od soudů nesmějí s úsměvem na rtech odcházet šibalové, zatímco spořádaní občané se nemohou dovolat spravedlnosti." | Foto: ČTK

Hnutí ANO má po čtyřech letech ve vládě, po mnoha volbách konečně program. Andrej Babiš ho se skromností sobě vlastní nazval (citujeme) "Teď nebo nikdy. Ten jediný program, který potřebujete". Klidně ho mohl nazvat Světlé zítřky nebo Bude nejlíp (ovšem jen tehdy, když nás zvolíte).

V tom programu je slíbeno absolutně všechno: od udržení maxima tuzemského bezpečí přes jakési absolutní vítězství občana nad úřadem až po pravidelné zvyšování penzí. Pokud by ANO vyhrálo a celý program prosadilo, zřejmě bychom se ocitli nikoli v ráji, ale v příštím životě, jak ho popisují ve svých příručkách jehovisté.

"Teď nebo nikdy" obsahuje dvě části. Úvod, který podepsal sám Babiš a který zjevně vyjadřuje jeho skepsi k tomu, že by dnes ještě někdo skutečný program četl. Proto předseda hnutí udělal jakýsi osobní výcuc, který je psaný zřejmě zčásti jeho slovy, jeho řečí. A pak program.

ANO může ve volbách získat 10 i 47 procent, vše záleží na nerozhodnutých voličích, polovina lidí vůbec neví, jestli k volbám půjde, říká Boudal. | Video: DVTV, Martin Veselovský

V úvodu se dostane i na sebekritiku babišovského typu: "Nebudu vám tady nalhávat, že jsme v politice nenasekali chyby. Tak nějak automaticky jsem předpokládal, že podaná ruka platí, že se drží slovo a že se na kameru říká to, co i mimo ni. No nebyl jsem naivní? Tak trochu ano. Jak jsem se mnohokrát bohužel přesvědčil, politika není byznys, kde můžete své partnery obelhat dvakrát: jednou a naposledy. Proto jsme se kolikrát zmýlili v lidech a nechali se tradičními politiky napálit." Babiš přiznává, že chyby nedělá on, ale ti druzí.

Poněkud neprogramově se tam naveze i do Bohuslava Sobotky: "…naše hnutí začal permanentně špinit a ze mě udělal svého osobního nepřítele, kterého je potřeba zničit. Například prvním zákonem v této zemi namířeným proti konkrétnímu politikovi, jistě si pamatujete na Lex Babiš. A pak mě vyhodil z vlády." Dál: "Ve snu mě nenapadlo, že premiér obětuje reputaci a práci úspěšného a celkem populárního kabinetu jen pro to, aby mě očernil a pokusil se tím zlepšit své straně klesající preference."

Sám program je velice obsáhlý, má krajně nestejnou úroveň, která se zjevně odvíjí od toho, kdo kterou část spáchal. Velmi dobrá je obrana, dobrá je "ekočást", tedy životní prostředí, katastrofální, ufonská se jeví pasáž o vědě.

Má ANO levicový, nebo pravicový program? Nepoznáte, držíte v rukou mix, ze kterého si vybere podnikatel, který dříve volil ODS, stejně jako zaměstnanec, který házel lístky oranžovým. Babiš chce oslovit všecky.

Bleskové soudy?

Program chce být moderní, obsahuje mnoho prvků, které jsou nutné, jako elektronizace státní správy, zjednodušení styku s úřadem. Narvali to všecko na papír, na internet, všecky ty pozitivní vize, potřebné věci, ale každý, kdo některé z nich rozumí, ví, jak složité je změny prosadit.

Příklad? Cituji z babišovského úvodu: "Soudy tu nesmějí být pro soudce a advokáty, ale pro občany. Zasadíme se o zrychlení nekonečných soudních stání a o vymahatelnost práva. Od soudů nesmějí s úsměvem na rtech odcházet šibalové, zatímco spořádaní občané se nemohou dovolat spravedlnosti."

Super, zní to pohádkově, ale pak se podíváte na nějakou vlekoucí se kauzu a zjistíte, že v právním státu ti šibalové obvykle mají nejlepší advokáty a ti to prostě umí natahovat. Omezí se snad jejich role? Budou šíbři odsuzováni bez obhajoby…?

Jiný příklad (z podrobného programu): "Snížíme byrokracii a administrativní zátěž policistů. Policisté mají plnit své poslání 'pomáhat a chránit', tedy chránit pořádek a stíhat zločince v terénu, ne vyplňovat lejstra. Papírování kolem kapesní krádeže nebo vykradeného auta nesmí trvat dvě hodiny jako dnes, ale 5 minut. Nahlásit takový trestný čin ze strany oběti musí jít po telefonu nebo mailem."

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají, ale hlásit trestný čin mailem? Nesmysl. Ukradnou vám z auta vánoční dárky za deset tisíc a vy to nahlásíte mailem? Jak policie ověří, že vám to auto vykradli? Nebude psát žádný záznam? Bude to jen na vás? (Nebo se uvědomělý zloděj, volič ANO, sám taky přihlásí po mailu?)

Program nahuštěný sliby, až praská ve švech, nikde se však neuvádí, kde na ně stát vezme. Úplně slyším Babiše a jeho programový tým, jak říká: To neřeš, je to jen program. Celé je to tak "lákavé", že to připomíná akci šmejdů, kteří naženou důchodce do místnosti a tam jim slibují, co se do nich vejde, jen když podepíšou.

Zemský ráj to napohled

Slibů je tolik, rýsuje se takový "zemský ráj to napohled", že nevíte, čemu se z toho množství dá věřit. Pro mnoho voličů je dnes zásadní celková orientace země: nepotlačí nás ANO (stejně jako Babišův klíčový politický kumpán Zeman) k Rusku a Číně? Jeví se to, že ne, Babiš se hlásí k EU a NATO, v tomto zakotvení vidí naši budoucnost, což uklidňuje, pokud to ovšem není jako s tím hlášením krádeží po mailu.

Dočteme se, že ANO chce "navyšovat peníze pro zpravodajské služby a na obranu postupně až na 2 procenta HDP s cílem mít 30 až 35 tisíc vojáků vybavených špičkovou technikou. Svoji bezpečnost také budeme hlasitě prosazovat v rámci Evropské unie a NATO." Západně myslící volič může ulehnout ke spánku uklidněn.

Zároveň Babiš odmítá přijmout euro, dokud to pro nás nebude výhodné. (Pro Slováky to výhodné je, v čem se od nás liší?) Potíž tkví v tom, že země mimo euro se zřejmě nemají šanci dostat do hlavního proudu unie. Takže Babiš není tak proevropský, jak to z programu vypadá?

Měli by ANO volit učitelé? "…chci učitelům během čtyř let zvýšit mzdy na 150 procent jejich současné výše a povolání vrátit prestiž a úctu, jakou si zaslouží." Počítejme, pokud budou mít kantoři za čtyři roky o 50 procent víc než dnes, není to žádná sláva. Tedy pokud se budou platy zvyšovat jako doposud. Jim stouply za toto volební období údajně o 20 procent. Takže ANO nabízí zvýšení 30 procent. Aspoň to, pokud slib splní. Ale třiceti procenty "prestiž a úctu, jakou si zaslouží", nevrátí.

Za speciální pozornost stojí pasáž o vědě, výzkumu a inovacích. Ta by měla být raději opatřena hvězdičkou a dodatkem "pro vědce nepřístupné". Čteme: "Podpoříme nejen excelentní výzkumné týmy, ale především se budeme orientovat na výzkum, jehož výsledky se zhodnotí v naší ekonomice." Jak Babiš bude vědět, které výzkumy, objevy pomohou ekonomice? Copak ví, co kdo vyzkoumá?

Proč na tom už nemakali?

Dál: "Zaměříme se na následující priority v oblasti vědy, výzkumu a inovací: Skutečné řízení výzkumu, vývoje a inovací… Prostřednictvím financování budeme podporovat rozvoj těch oborů, kde na to máme a které naše ekonomika a průmysl potřebují. Nelze dále akceptovat požadavky akademických institucí na financování výzkumu bez možnosti definice cílů a kontroly výsledků a jejich využitelnosti v českém prostředí."

Věda jako Agrofert by se ta pasáž dala nazvat. Když se na ni zeptáte vědce, řekne vám, že jsou to nesmysly, protože vědu není z principu možné "řídit". Leda by ji řídil supervědec, který rozumí všem vědním oborům, jinak to nedává smysl. Podstata vědy tkví v tom, ze bádající neví, jak výzkum dopadne, co zjistí. V tom je i vtip všech těch start-upů a spin-offů, necháte vědce bádat a čekáte, co zjistí. Pak se výsledku může někdo chopit a zpeněžit ho. Ale nedá se to řídit. Ani základní výzkum, ale podle expertů ani inovace. Ty plynou z překvapivých výsledku základního výzkumu.

Stát má vytvořit prostředí, kde se bude věda dobře dělat. Od strany jako ANO by člověk čekal, že se bude snažit odstranit z vědy byrokracii, která je podle vědců šílená. Ale pokud budou chtít vědu "řídit", byrokracie přibude.  

Co neekonomické rozměry vědy, jako je historie, společenské vědy? Jak je chtějí řídit, aby prospívaly ekonomice? Věda přece není jen transfer technologií. K tomu přičtěme pasáže o Češích jako národu inovátorů (budeme "rozvíjet start-upové myšlení a kulturu v celém národě") a najednou se octneme v době sloganů, jaké se nosily za komunistů.

Program ANO se snaží být souhrnem všeho, co "by se mělo, abychom se měli", je to technokratická bible rajské české budoucnosti, na niž ani náhodou nemáme finančně. (Dokonce i EET se trochu omezí!)

V té nesplnitelnosti, nezaplatitelnosti, neproveditelnosti program ANO skutečně připomíná minulý režim. A má vážnou trhlinu: Babišovo hnutí sedí celé volební období ve vládě a mnohé už mohlo udělat (dálnice, platy učitelů, podpora vědy, bleskové soudy, ochrana vnější hranice EU atd. atd.). Proč to neudělalo? Že by jim někdo bránil ve vytvoření českého ráje? Ale to snad ne.

Závěr? Než tenhle program, to je lepší si přečíst nějaké pořádné scifi.

 

Právě se děje

Další zprávy