Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
28. 12. 2011 9:30

Krize, Breivik, korupce aneb To nejlepší z blogů I.

Připomeňte si, jak komentovali události roku 2011 politologové, ekonomové či politici
Foto: Aktuálně.cz

Ekonomická krize a možný rozpad eurozóny. Protimubarakovské povstání v Egyptě a celé tzv. Arabské jaro. Hrůzný čin norského psychopata Breivika. Přetahování mezi vládou a odbory. Koaliční třenice. Korupce…

Právě těmto tématům, z nichž část hýbala celým světem (a zbytek plnil zpravodajství jen tuzemských médií) věnovali v právě uplynulém roce nejvíce svých textů blogeři na Aktuálně.cz.

Pojďme si některé z nich připomenout. Není bez zajímavosti podívat se třeba, jak někteří hodnotili ekonomickou situaci počátkem roku či komentovali egyptské události v době, kdy se zde „lámal chléb".  

Už v lednu varoval v zahraničí nejčastěji citovaný český ekonom Milan Zelený, že dosud známé a používané makroekonomické nástroje proti krizi nefungují a fungovat nebudou: ani fiskální, ani monetární. A Hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček má též za to, že jde o systémový problém celého nastavení, na jehož nápravu nemáme recept.

 Ekonomům se hroutí svět. Ekonomika si dělá, co chce

Jenže ekonomické problémy světa byly v té době poněkud zatlačeny do pozadí událostmi na severu afrického kontinentu, během nichž se tamní diktátorské režimy jeden po druhém hroutily jako domky z karet. 

Egyptem otřásají nepokoje: Máme se bát, či radovat?

Na konci školních prázdnin zaskočila zejména Evropu zpráva o útocích osamoceného teroristy Anderse Behringa Breivika, jimž v Norsku padlo za oběť osm desítek lidí.  

Co přimělo Breivika k jeho hrůznému činu?

Koncem roku ovšem světem, Evropou i Českou republikou opět nejvíce hýbe ekonomická krize, posílená obavami o rozpad eurozóny či dokonce celé Evropské unie. O tom, zda jí působí chyby zakódované v samotné podstatě současného ekonomického i společenského (euroamerického) systému či naopak špatné pochopení jejich zákonitostí, se přou i blogeři a diskutující na Aktuálně.cz (viz box).

Neklidné vody domácího rybníka pak kalily především spory o vládní reformu, občas stupňující se a jindy zase klesající napětí v koalici resp. stále nové a nové informace (tu doložené, tu méně) o korupci, klientelismu  či propojení politiky s byznysem.

V březnu propukla aféra s odposlechy některých poslanců Věcí veřejných (zřejmě jinými poslanci Věcí veřejných). Dnes už ji překryly aféry jiné (jména tehdejších "mediálních hvězd" Kristýny Kočí či Jaroslava Škárky pomalu upadají v zapomenutí), ale v té době reálně ohrožovala existenci vlády premiéra Nečase. Rozpad koalice se zdál být neodvratný a předčasné volby na dohled.

Má smysl, aby se tato vláda ještě o něco pokoušela?

Koalice to ale kupodivu ustála, nerozpadla se, a tak její jedna část mohla zanedlouho opět začít vyhrožovat odchodem z vlády (což by v případě předchozího rozpadu koalice nešlo).

Končí projekt VV, či má ještě šanci?

V polovině června se na protest proti vládou chystané reformě zastavili odboráři dopravu v Praze, Brně, Olomouci a dalších městech České republiky. Nejen blogeři a debatující na Aktuálně.cz (ale vlastně celá země) se již tradičně rozdělila na ty, kteří přitom spílali odborům, a ty, kteří nadávali vládě.     

Kdo má morální převahu: Vláda, nebo odbory?
Kdo může za to, že nejely vlaky a autobusy?

V právě uplynulém roce neuplynul snad jediný týden, aby média nepřinesla zprávu o podezřelých státních zakázkách, korupčním chování či skandálním chování některých politiků či úředníků.  Tématem jeho druhé poloviny se pak logicky stal boj proti korupci a zneužívání funkcí.  

Je tu korupce čím dál větší, nebo jsme jen citlivější?

Našel se občas ale i čas na debatu o tématech méně vypjatých: Blogy  Zdeňka Peldy -  znalce hub, jehož vášní je nejen jejich konzumace (umí je připravit na řadu různých způsobů), ale i jejich fotografování - patřily na Aktuálně.cz k těm nejnavštěvovanějším.

Jak sbírat houby (třeba i ze stromů) a neotrávit se

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy