Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 7. 2020 7:30

Nejmazanější obětní kozel Kalousek končí, nemá ambice. Jen dohodne porážku Babiše...

„Nemám v politice žádné osobní ambice v parlamentních volbách 2021. Co já vím, třeba budu, vždyť jsem ještě mladej kluk, kandidovat 2025.“ Kalousek. A ještě řekl, že nikam neodchází, zůstává členem TOP 09.
Miroslav Kalousek patří mezi nejvýraznější české politiky posledních dvaceti let. Skvělý, ostrý, ironický řečník, debatér, obávaný poslanec.
Miroslav Kalousek patří mezi nejvýraznější české politiky posledních dvaceti let. Skvělý, ostrý, ironický řečník, debatér, obávaný poslanec. | Foto: DVTV

Politická událost: předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v ČT oznámil, že v příštích parlamentních volbách nebude kandidovat do sněmovny. Žádná zpráva se netěšila většímu zájmu, ačkoliv je Kalousek členem strany, která se nejen podle posledního průzkumu volebních preferencí společnosti Kantar CZ drží těsně nad hranicí pěti procent. Logicky by rozhodnutí poslance topky nemělo budit zájem, ale budí, a velký.

Důvod známe, Miroslav Kalousek patří mezi nejvýraznější české politiky posledních dvaceti let. Skvělý, ostrý, ironický řečník, debatér, obávaný poslanec, vtipálek. Naposledy v neděli, v Otázkách Václava Moravce, se s ním nestřetla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Oficiální důvod? Nikoli strach z Kalouska, ale "hlasová indispozice". A ministerstvo za ni ani nedokázalo sehnat adekvátní náhradu.

Nelze zde vypočítávat problematická místa Kalouskovy politické kariéry. Stačí možná (i když poněkud zbytečně, každý to ví) připomenout, že se tento politik stal hlavním terčem Andreje Babiše, Miloše Zemana a mnoha dalších podobných politiků. Jakýsi "ďábel v lidské podobě", na kterého soupeři v podstatě hodili pomalu celou finanční krizi z roku 2008. Pro dvojku Babiš-Zeman platí už roky populistické heslo ZVMK "ZaVšeckoMůžeKalousek". Slouží roky jako ten biblický kozel z knihy Leviticus, na nějž byly naloženy hříchy a vyhnali ho k Azazelovi do pouště.

A samozřejmě se na tom ďábelském syndromu Kalousek sám podílel, stačí vzpomenout dvě akcičky. V roce 2006 šéf ČSSD Jiří Paroubek nabídl lidovcům účast v menšinové vládě s tolerancí KSČM. Kalousek tehdy (se souhlasem předsednictva KDU-ČSL, jejímž byl předsedou) začal o nabídce jednat. Později oznámil, že to byl trik, kterým chtěl zabránit velké koalici ČSSD a ODS.

Jiný jeho "majstrštyk" se týkal médií. V roce 2011 coby ministr financí Nečasovy vlády zavolal do MF Dnes a Lidových novin a tvrdil, že má nahrávku z porady šéfredaktorů. Šlo o jednání zástupců MF Dnes, LN, HN, Práva, Deníku, Blesku, Sportu a týdeníků Respekt a Týden. Tématem bylo společné prohlášení a dopis vládě, Senátu a sněmovně, kterým je chtěli vyzvat, aby nebyla zvyšována sazba DPH na tisk a knihy. Pak ale prozradil, že šlo jen o mystifikaci…

A teď ten opak, po zpackaných volbách v roce 2017 v sobě Kalousek našel dost sebekritiky na to, aby se zachoval skutečně konzervativně a skončil coby předseda TOP 09, kterou spolu s Karlem Schwarzenbergem, který v něm našel politického kumpána a velké zalíbení, skončil. To u nás dokázal málokdo. Zůstal však šéfem poslanců a ve sněmovně představuje cosi jako hlas opozice.

A Pekarová Adamová bude koukat, jak se to dělá?

Co Kalousek u Moravce řekl: "Nemám v politice žádné osobní ambice v parlamentních volbách 2021. Co já vím, třeba budu, vždyť jsem ještě mladej kluk, kandidovat 2025." A ještě řekl, že nikam neodchází, zůstává členem TOP 09. "Jde mi o to, mít volné ruce při těch rozhovorech, ve kterých se jednoznačně promítají osobní ambice a místo toho se uvádí zástupné argumenty jakékoliv."

Být tak výrazný, ostrý, často útočný, kousavý, ale i chytrý jako Kalousek, to se u nás nenosí. Nadělal si mnoho nepřátel i v dnešní opozici. Dost možná je (byl) skutečně brzdou možné hlubší spolupráce. On to popírá: "Já už jsem dlouho neslyšel, že někomu by vadil Kalousek, ale kdysi jsem to slýchával a byl to zástupný argument, takže pokud by někdo chtěl tenhle zástupný argument použít znovu, tak si bude muset najít nějakej jinej." Jinými slovy se Kalousek brání býti čertem, ale zástupný problém to není. Vadí lidovcům, Starostům i ODS.

Otázkou je, jak jeho krok chápat. Nebude kandidovat do sněmovny. Ale zároveň chce "mít při jednáních volné ruce, chci říkat, že v tom žádné osobní politické ambice nemám, moje ambice budou ambice voliče a občana, který si přeje vznik vítězného projektu tradičních politických stran". Předsedkyně topky Markéta Pekarová Adamová však připomíná to, co říká i Kalousek, že o spolupráci jednají lídři stran: "Tato jednání probíhají a věřím, že budou úspěšná."

Chápete? Kalousek chce dojednávat antibabišovský blok, připomíná, že za "léta působení v politice znám kdekoho a chci s nimi vést neformální rozhovory". O. K., zní to dobře, obětavě, nemá ambici, jen zachránit svobodný stát. Zároveň však naznačuje, že se hodlá stát konstruktérem dohody, kýmsi (jakoby) nad lídry partají. Pokud by uspěl, byla by to velmi silná pozice i pro sestavování případné vlády tvořené vítěznou opozicí (z politiky neodchází). A Pekarová Adamová co? Bude koukat, jak to mistr dělá?

To ona přece řídí topku. Neměla by tedy ona vést ta jednání? Nebo bude chodit za Kalouskem, až jí dohody předjedná? A pokud to tak bude, proč to Kalousek troubí do světa? Proč prostě neskončil u "nebudu příští rok kandidovat"? Proč nenechal Pekarovou Adamovou oznámit, že ona si z něj udělá emisara na dohody? (No, nejspíš to nebude z její hlavy, že.)  

Takhle to vypadá jako kalouskovská mazaná finta: vadím dohodě, veřejně to nepřiznávám, ale nejsem blbý a vím to, tak jakoby vadit přestanu, ale celé to povedu zezadu.

Možná mu křivdím, možná už neosnuje žádné M. K. finty, možná chce opravdu jen úspěch antibabišovského společenství a sám se stane jen maličkým, nejmenším konstruktérem dohody, který po úspěchu odjede na chalupu a bude se tiše těšit z vítězství. Což je však asi tak pravděpodobné, jako že vlk začne zakládat mateřské školy pro jehňátka. Kandidovat už nebude ani ikona topky Karel Schwarzenberg. Pro stranu buď úplný konec, nebo začátek nové éry.  

S Kalouskem to nejde, bez něj taky ne, je nejvýraznější tváří sněmovny, bez něj bude dolní komora smutná. Jeho odchod ale odšpuntuje českou politiku. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 29 minutami

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

před 1 hodinou

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

V Čadu v úterý zemřel prezident Idriss Déby, který ve volbách 11. dubna získal další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Stanice BBC oznámila, že bude rozpuštěna vláda a parlament a příštích 18 měsíců zemi povede vojenská rada. Podle agentury AP stane v jejím čele Débyho sedmatřicetiletý syn Mahamat Idriss Déby.

Právě v úterý na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát a podle předběžných výsledků ho volilo 80 procent lidí. Mnoho opozičních politiků ale volby bojkotovalo.

Další zprávy