Jan Gazdík Jan Gazdík | Komentáře
3. 11. 2015 11:45

Ozvěny 28. října: Pieta statečným se mění v nudu, fráze a přetvářku

Co vlastně brání politikům vzdávat pietu statečným předkům, když "ještě" anebo "už" nejsou politici? Nic. Jen u toho nebudou kamery.
Pietní akt na Vítkově 28. října. Moc lidí sem nechodí: je to jednak z ruky, a hlavně málo autentické.
Pietní akt na Vítkově 28. října. Moc lidí sem nechodí: je to jednak z ruky, a hlavně málo autentické. | Foto: Jakub Plíhal

V pitoreskní akci se v posledních letech mění pietní připomínka vzniku Československa u hrobu neznámého vojína na pražském Vítkově (při vší úctě k otcům-zakladatelům státu). Kromě prezidenta republiky, několika politiků, menšící se skupinky válečných veteránů a čestné jednotky totiž na Vítkov 28. října už dávno nikdo jiný nechodí. Rozpačití - a na tom vrchu najednou osamocení - politici vždy jen pokývají hlavou s postesknutím, že se prý bude muset něco změnit, aby se pietního aktu účastnilo víc lidí. Kdo by se ale kvůli frázovitým projevům a pokládání věnců kodrcal až na Vítkov? A nejde jen o pietu na vrcholu strmého kopce - desítky dalších jako by jí z oka vypadly.

V Česku se konají i jiné pietní vzpomínky. Piety, na nichž lze v dnešní rozpolcené a často i nebezpečné době slyšet inspirující slova. Na nich ovšem aby našinec politiky pohledal. Takovou pietou byla v sobotu v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha zádušní mše za 294 nacisty zavražděných příbuzných a pomocníků parašutistů skupin Anthropoid, Silver A a Out Distance. Parašutistů, kteří zabili jednoho ze strůjců holocaustu Reinharda Heydricha.

Už pět let lidé zažívají koncem října při této ojedinělé mši silné emoce - ať již kvůli mystickému prostředí chrámu, působivému doprovodu varhan, proslovu kardinála, anebo (a to hlavně) přítomnosti dětí (a potomků těchto dětí), jejichž rodiče nacisté v odvetě za atentát na Heydricha v Mauthausenu povraždili. Nepřehlédnutelná vnitřní síla a pokora těchto osobností a také respekt k nim dává odpověď na otázku, proč lidé na tuto mši jezdí až ze Slovenska, aby v ní nalezli to, co jim většina politiků už nedokáže v prázdných apelech nabídnout.

Co vlastně brání politikům vzdávat pietu statečným předkům, když "ještě" anebo "už" nejsou politici? Nic. Uctívají je (budiž čest vzácným výjimkám) většinou jen jako politici, a to ještě za předpokladu přítomnosti televizních kamer. S koncem jejich politického angažmá končí jejich demonstrované vlastenectví. I to je odpověď na otázku, proč lidé chodí jen na ty své - a že jich není až tak málo - piety či oslavy státních svátků. Ať již jde o pražskou katedrálu, anebo třeba nenápadný památník-skálu u vesničky Ořechov, kde byli vysazeni parašutisté ze skupiny Out Distance.

Měnit se nemusí nic. Změnit by se měli jen ti, co se vlastenectvím a úctou k předkům tak rádi zaštiťují, třebaže jim jsou tyto hodnoty spíš vnitřně lhostejné. V katedrále nebylo ostatně v sobotu ani stopy po dnešních armádních výsadkářích (na rozdíl od čestné policejní jednotky), kteří se s oblibou považují za následníky vojáků z Anthropoidu, Silveru A či Out Distance. Sobotní mše přitom navazuje na requiem za padlé parašutisty, sloužené od června 1945 válečným parašutistou - knězem Josefem Pojarem. Přesněji - až do komunistického převratu v únoru 1948. Teror, který následoval, requiem už nepřežilo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy