Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
15. 11. 2017 15:25

Smutný pohled na sněmovnu: 48 demokratů spojuje své chabé síly, Okamura uváděn do salonu

Je chybou volit Tomia Okamuru místopředsedou Poslanecké sněmovny. Extremista nemá být vysokým ústavním činitelem. Bez ohledu na deset procent ve volbách.
S Okamurou se mluví - až moc.
S Okamurou se mluví - až moc. | Foto: Reuters

Jak demokratičtí ministři obklíčení komunisty prokaučovali únor 1948, je známo. Se 48 poslanci Demokratického bloku, který se ve středu ustanovil v Poslanecké sněmovně, to, doufejme, dopadne jinak. Podstatně jinak.

Podobnost v číslovce je čistě náhodná, ve slově "demokratický" už tak ne. Také dnes, a média s tím začala ještě před volbami, se některým partajím kvůli zkratce a nedostatku pojmového aparátu říkává "demokratické". Což je má odlišit od rizikových okamurovců, komunistů a částečně i hybridního hnutí Andreje Babiše. Zní to v dané situaci trochu zlověstně, s reminiscencí na únor 1948, kdy to demokraté bohužel projeli na celé čáře.

Demokratický blok vytvořily ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Kromě ODS, druhé nejsilnější strany v parlamentu, dopadly ve volbách bídně, Starostové a topka prošli s odřenými zády a jejich poslanců je hrstka.

Petr Fiala, aby dodal demokratické iniciativě váhu, zdůraznil, že zastupuje přes 27 procent voličů, tedy 1,4 milionu hlasů. Jenže demokraté jako celek volby projeli, jsou v defenzivě a Fialovy počty jsou hořkou připomínkou, co by kdyby. Měli se dokázat dohodnout a vystupovat jako společná síla už před volbami, ne až teď. Notabene kvůli rozdělování křesel parlamentních funkcionářů, což může být i pro "demokratické voliče" odtažitá materie. Zrovna pro tohle je potřeba lézt na demokratické barikády?, pomyslí si nedůvěřivě.

Demokraty je třeba vzít za slovo. Demokratický blok? Takže jde asi o principy, o principy demokracie. V pořádku, dát se kvůli nim dohromady pozdě je lepší než vůbec. Ale nemá zůstat u společné taktiky při obsazování sněmovny. Demokraté by měli dostát názvu, přenést se přes rozmíšky ve jménu principů a táhnout za jeden demokratický provaz i v jiných případech, spolupracovat permanentně. Ani koalice není tabu. Rozdíly uvnitř bloku jsou relativně malé. Je to blok středopravicových "tradičních" stran.

Úvaha o principech není jen teoretická. Aktuálně se dá uplatnit u Svobody a přímé demokracie - Tomia Okamury. Podstatná je druhá část názvu hnutí, ta první jsou mimikry. Jde o extremistický klub par excellence. Je správné to připomínat, a politici to dělají málo (tento týden lidovec Jan Bartošek), případně vůbec (jako prezident Miloš Zeman, který by tím přicházel o voliče).

Je principiální chybou volit Tomia Okamuru místopředsedou Poslanecké sněmovny. Extremista nemá být vysokým ústavním činitelem. Bez ohledu na deset procent ve volbách. SPD-TO dostala jen o 50 tisíc hlasů víc než sládkovci v roce 1996. A s těmi se tehdy nikdo nebavil, povolební vyjednávání s nimi, neřkuli volba Miroslava Sládka do vedení parlamentu, by byla UFO.

Věcně, programově, rétoricky jsou si přitom obě strany velmi podobné, včetně fixace na osobu lídra (a včetně jeho poslaneckého komparzu) nebo vizuální stránky volební kampaně.

Svého času se (neúspěšně) razilo heslo "s komunisty se nemluví"; se Sládkovými republikány se nemluvilo jaksi automaticky. A teď je SPD jakoby naprosto salonfähig, ANO s ní vyměňuje podporu při parlamentní volbě - my vám Okamuru, vy nám Vondráčka. Tomio Okamura místopředsedou nejspíš bude. Uvedení extremistů do salonu, to je vedle fenoménu Andreje Babiše druhý nejvýznamnější důsledek voleb.

Mimochodem, Okamura ve "smlouvě s voliči České republiky" (formátu a la Babiš) neslíbil jen známý "zákaz islámu", ale třeba také "podmíníme výplatu sociálních dávek čistým trestním rejstříkem". Zatím se rozdělují křesla ve sněmovně - a o tomhle absurdním, protiústavním a asociálním nápadu s ním ostatní začnou vyjednávat pak?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy