Když policie odhalí cizince, který našem území nelegálně pracuje nebo pobývá, co udělá?
Má dvě možnosti. Buď ho nechá jít s pokutou, nebo ho vyhostí.Vyhoštění přestavuje zákaz pobývat na našem území po dobu pěti let v případě cizinců, kteří zde nelegálně pracují, nebo tří let u cizinců s nelegálním pobytem.
České právo považuje nelegální práci za horší prohřešek než nelegální pobyt bez práce. V praxi vyhoštění znamená, že cizinec většinou dostane razítko do pasu a je na něm, aby zemi opustil. To často vede k tomu, že se "označkovaný" jedinec zase zanoří mezi desítky tisíc nelegálů a ztratí se jako jehla v kupce sena.
Stát má možnost dohlédnout na to, aby cizinci skutečně zemi opustili. Policie může vyhoštěné cizince zadržet a posadit na autobus, do kterého jim zaplatila jízdenku. To ale není zdaleka tak časté. Vzhledem k počtu vyhoštěných cizinců je to pochopitelné - výlet všech nelegálních cizinců domů by se státu dost prodražil.
Naskýtá se otázka, jaký smyl mají médii oslavované zátahy na nelegální cizince, s kterými se v poslední době roztrhl pytel.
Je to efektní hra na kočku a myš, jejíž účinnost ale není moc vysoká. Zátah zpravidla odhalí jen malou část nelegálů, z nichž navíc část zemi ani neopustí nebo se sem opět vrátí. Někteří třeba hned, díky falešným papírům, které jim seženou pokoutní zprostředkovatelé. Na celý tento systém doplácejí poctiví cizinci, jejichž pracovní sílu Česká republika akutně potřebuje. A velké ryby, kterým současný systém vyhovuje, si zatím mnou ruce nad zvyšujícími se částkami na jejich bankovních kontech.
Nebylo by lepší mít liberálnější zákony povolující zde práci více lidem, a zároveň přísnější postihy pro ty, kdo je překračují?
- První díl - o obstrukcích na cizinecké policii - naleznete zde.
- Druhý díl - o údělu Ukrajinců - naleznete zde.
- Třetí díl - o problémech s těhotenstvím - naleznete zde.
- Čtvrtý díl - o problémech s prací venku - naleznete zde.
- Pátý díl - co se říká o zelených kartách - naleznete zde.
- Šestý díl - o vyřizování povolení - naleznete zde.