Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
21. 6. 2017 12:00

Terorista, nebo šílenec? Nechte lidovou psychiatrii měřit všem stejně. A tu skutečnou taky

Každému teroristovi "ruplo v bedně", islám jako motiv nestačí. Když někdo spáchá tak otřesnou věc, je normální zjišťovat, jestli mu nepřeskočilo.
Vyšetřovatelé na místě teroristického útoku v centru Londýna z 3. června 2017.
Vyšetřovatelé na místě teroristického útoku v centru Londýna z 3. června 2017. | Foto: Reuters

Pevně se držte - dnes mám pro vás něco vážně extra: recept, jak zaručeně nikdy neonemocnět rakovinou.

Ne, nedal jsem se na prodej zázračných potravinových doplňků. Můj návod nestojí ani korunu.

Je to až neuvěřitelně jednoduché - musíte se stát muslimem nebo muslimkou. Přestoupit na islám. Hotovo. Tečka. Nic jiného není potřeba.

Od chvíle, kdy poprvé vyslovíte šahádu, islámské vyznání víry, nemá zhoubné bujení ve vašich útrobách šanci. Muslimové jsou proti němu imunní. Onkologové netuší, proč to tak je. Ale je to tak.

Že se vám to nezdá? Googlujete statistiky výskytu rakoviny v Egyptě či Indonésii? Pochybujete, zda vaše plíce, které už dvacet let týráte cigaretovým dýmem, poznají, že se ve vaší duši odehrála náboženská konverze? Máte sto chutí přestat číst?

Gratuluji! Máte naprostou pravdu. Samozřejmě, buňkám ve vašem těle je úplně jedno, jestli budete chodit v neděli do kostela, v pátek do mešity, anebo všechny svatostánky obcházet širokým obloukem. Budou se, potvory, množit a bujet, jak budou chtít ony samy. Vliv na to má tisíce faktorů. Od vaší ctěné genetické informace až po značku brambůrek, které chroupáte u televize. Ale jedna věc na to zcela bezpečně vliv nemá - a tou je islám.

Takže špatná zpráva je: ze zázračného receptu proti rakovině nebude nic. Ale pozor! Pokud jste o tom od začátku pochybovali a kroutili hlavou, mám pro vás i dobrou zprávu! A tentokrát ji myslím opravdu, ale opravdu smrtelně vážně.

Proti rakovině bohužel imunní nejste a asi nikdy nebudete. Ale pravděpodobně jste imunní proti jiné nákaze - lžím xenofobů, kteří totéž, co já o rakovině, tvrdí o duševních chorobách. Pokud jsem vás neoblafl já, nejspíš nevěříte ani jim.

Je až s podivem, kolik lidí je ochotno dát ruku do ohně za nesmysl, kterým jsem dnešní komentář zahájil, pokud jim ho někdo věší na nos s jedinou kosmetickou změnou - místo rakoviny mluví o psychické poruše. Určitě jste se s tím už taky setkali, děje se to vždycky, když média po nějakém vražedném útoku, jehož pachatelem byl muslim, oznámí, že měl duševní problémy, navštěvoval psychiatra nebo něco podobného.

To se vždycky internet úplně otřásá nevěřícným podivením. Cože? Duševně nemocný? Haha! Vždyť křičel arabsky "Bůh je velký!". Co se nám to pokoušejí namluvit?

V noci z neděle na pondělí vjel 47letý Brit Darren Osborne v Londýně dodávkou do skupiny návštěvníků mešity. Všechna média informovala o tom, že pachatele předali policii sami muslimové, které chtěl zavraždit. A také o tom, že lékaři zkoumají, zda není duševně nemocný.

Nevím o tom, že by se nad tím někdo pozastavoval. Taky k tomu není žádný důvod - když někdo spáchá tak otřesnou věc, je přece normální zjišťovat, jestli mu nepřeskočilo. Že on sám křičel, že chce zabíjet muslimy? To je samozřejmě důležitá informace, ale vyšetřovatelé se s ní nemohou bez dalšího spokojit. Mají povinnost prozkoumat všechny v úvahu připadající možnosti, vyloučit všechny motivy, které se nabízejí.

Úplně stejné je to ale v případech, kdy vraždí muslim. Nestačí vědět, že křičel "Allahu Akbar!", hotovo, případ je vyřešen. Ano, je to závažná indicie nasvědčující tomu, že se velmi pravděpodobně jedná o zločin z nenávisti. Úplně stejně závažná jako Osbornovo volání "I want to kill all Muslims". (Pomiňme teď, že na rozdíl od něj není na zvolání "Allahu Akbar!" samotném nic nenávistného. Jako výkřik před zločinem to na nenávist jako motiv odkazuje, o tom nemůže být sporu.)

Aby bylo jasno - v žádném případě nezpochybňuju fakt, že Západ čelí vlně terorismu, jehož živnou půdou je islámský fundamentalismus. Pokud jí ale máme úspěšně čelit, musíme vědět maximum o cestách, které jednotlivé útočníky vedou k něčemu tak šílenému, jako je vražda náhodně vybraných, nevinných obětí. Vyšetřovatelé, média a politici, kteří se nespokojují s laciným "protože islám", nezamlčují "politicky nekorektní pravdu". Naopak, snaží se realitě porozumět.

I když jen minimum útoků lze asi označit za přímý důsledek duševního onemocnění, psychické a osobní problémy naopak hrají roli velmi často, ne-li vždy. A tím se dostáváme k dalšímu zádrhelu - značné libovůli v žonglování s pojmy duševní nemoc, porucha, psychický problém.

Jejich vymezení přenechám kompetentnějším. Všimněme si ale, že vražedným útočníkům na náhodně vybrané oběti, kteří pocházejí z naší vlastní kultury, vždy přiznáváme jakousi "lidovou psychiatrickou diagnózu". Každému Evropanovi nebo Američanovi, který něco takového spáchá, podle nás "ruplo v bedně", je to "vraždící šílenec". Neděláme to proto, že bychom jejich činy chtěli omlouvat nebo bagatelizovat. Akt nesmyslné hromadné vraždy podvědomě vnímáme jako absolutně neslučitelný s tím, co laicky chápeme jako normalitu. I teroristu, který zaútočil na muslimy v londýnské čtvrti Finsbury Park, označil britský bulvár automaticky za "maniaka".

U muslimů ale mnozí z nás postupují přesně obráceně - u teroristů z jejich řad vyvolá vlnu zuřivého odporu nejen jakákoliv zmínka o možné psychiatrické diagnóze, ale problém je v jejich případě i s diagnózou lidovou. Jakékoliv označení za "šílence" či "maniaka" je odmítáno jako "politicky korektní" pokus zamlžit údajně pravý motiv jejich činu: islám.

Ti, kdo islámské teroristy takto "tlačí do normality", mají obvykle průhledný motiv. Chtějí, abychom si mysleli, že tupé vraždění nevinných obětí je v islámu "normální". Chtějí naše emoce - vztek, smutek a zděšení - přetavit v nenávist a tu namířit proti muslimům. U toho, kdo jim uvěří, mívají úspěch. Pochopitelně. Koho jiného už bychom měli nenávidět, ne-li vyznavače víry, která pokládá za normální něco, pro co nám chybějí slova, a musíme vykrádat psychiatrům jejich odborný slovník?

Jenže islám není šém, který mění lidské bytosti ve vraždící monstra. Muslimové pouze nejsou imunní. Ani proti rakovině, ani proti psychickým poruchám. Ani proti radikálním ideologiím, které s psychickými problémy mohou tvořit výbušnou, vražednou směs.

Na tom nic nemění ani skutečnost, že někteří z nich dokážou terorismus "racionálně" obhájit. Terorista Darren Osborne v těchto chvílích možná také vyšetřovatelům tvrdí, že "bránil Británii" nebo podobný nesmysl. A myslí ho smrtelně vážně. Věří mu.

Ve skutečnosti je to - psychiatři prominou, že nepočkám na jejich posudek - šílenec. Blázen. Magor.

Stejný jako teroristé z řad muslimů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy