Mají být ženy doma s dětmi co nejdéle? Co nám vadí na českém školství? Proč chce ministr Drábek rušit kojenecké ústavy? A nejsou nejlepší investicí pro zajištění klidného stáří nakonec vlastní děti?
O tom (i dalším) se v právě uplynulém roce debatovalo na Aktuálně.cz. První souhrn toho nejlepšího z blogů jsme vám nabídli zde, další várku přinášíme nyní.
České matky zůstávají se svými dětmi doma častěji a déle než ženy v jiných vyspělých zemích (podle statistik OECD jsou za nimi nejen profesně velmi aktivní Švédky, Slovinky či Holanďanky, ale třeba i Slovenky, Bulharky, Polky či Řekyně). Je to dobře, nebo špatně? Jakou roli by při tom měl sehrávat stát? A co si o tom myslí Hana Brixi, poradkyně pro Světovou zdravotnickou organizaci a Dětský fond OSN, ale také matka dvou dětí?
Mají být ženy doma s dětmi co nejdéle?
Máloco hýbalo v roce 2012 českou společností tak jako chystaná penzijní reforma. Měla by jen oprášit a vyztužit dnešní systém, nebo být podstatně radikálnější? Tak, aby starost o zabezpečení ve stáří přešla - v případech, kdy je to možné - ze státu na rodinu? A jaké by k tomu měl stát vytvořit podmínky? Co kdyby se výše důchodu opravdu odvíjela od výše příjmu, který pobírají děti důchodců? Argumenty na podporu tu jednoho, tu dalšího řešení snášeli na blozích ekonomové, politici i laici.
>Co také doporučujeme
Nejlepší důchodové spoření jsou děti. Nebo ne?
Neméně diskutovaným tématem na našich blozích bývá školství (za prvé je to téma důležité a za druhé o něm k nám píše celá řada lidí, kteří do něj - takříkajíc - vidí, namátkou Ondřej Šteffl ze SCIO, Daniel Münich z CERGE-EI či bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška).
Na školství si stěžují všichni, důvody vidí každý jinde
S debatou o vzdělávání úzce souvisí i vydávání knih, učebnic a dalších publikací včetně novin a časopisů. To ovšem od roku 2012 s nově nastavenou daní z přidané hodnoty dost podraží a jistě se to projeví i na jejich cenách. Nejen vydavatelé se obávají, že řada dobrých knih za těchto okolností prostě nevyjde.
Blogeři řeší, zda vyšší DPH na knihy ohrozí vzdělanost
Koncem letních prázdnin proběhla prakticky všemi médii pro mnohé poněkud překvapivá zpráva. Ministr Drábek chce zrušit do roku 2013 všechny kojenecké ústavy. Oslovili jsme proto několik lidí, kteří k tomuto tématu, co říci a požádali je, zda by se nechtěli nějakým textem zapojit do naší diskuse na Aktuálně.cz. Podívejte se, jak to dopadlo.
Zrušit kojenecké ústavy? A co na zasvěcení…
V polovině srpna také uplynulo padesát let ode dne, kdy začala vyrůstat berlínská zeď, jež odřízla část západními spojenci spravované německé metropole od okolní NDR. Svou osobní vzpomínku připojil i Hans-Jörg Schmidt, německý novinář žijící nyní v České republice, kterému tehdy bylo osm let.
Jak by to vypadalo, kdyby Prahu náhle rozdělila zeď
Začátkem října se objevilo několik blogů inspirovaných 75. narozeninami Václava Havla. Politolog Jiří Pehe, v 90. letech minulého století jeho blízký spolupracovník, se zamyslel nad tím, čím byl jako první prezident nově se rodícího systému po pádu komunismu a zda by, v případě, že by se jím nestal, nakonec nedospěl k podobně kritickému postoji jako v dobách Charty 77.
Co by se stalo, kdyby tehdy Václav Havel...
A kdo nechtěl nic zásadního řešit, ale třeba jen navštívit zajímavá (a ne tak úplně známá) místa, mohli se nechat též inspirovat na blozích Aktuálně.cz.