Jací budou Češi a svět kolem nich za deset let?
Aktivnější, zdravější, ochotní přijímat více odpovědnosti za svůj život i společnost. Cestovat budeme auty, která již v podstatě nebude třeba řídit, platit přes mobilní telefony či prostřednictvím "inteligentních" hodinek. Za to se ale už v přírodě nepotkáme s řadu ptačích druhů, motýlů, brouků či rostlin. A naše rozhovory se čím dál častěji budou točit kolem jednoho tématu - Čína.
Takový obraz budoucnosti sestavily stovky čtenářů v unikátní několikadílné anketě, jejíž jednotlivé části Aktuálně.cz zveřejňovalo od počátku letošního roku.
Svůj názor jste mohli zaslat prostřednictvím virtuální sms přímo z našeho webu a do redakční pošty jich dorazily bezmála dva tisíce. Další tisícovky nejrůznějších tipů a předpovědí zazněly v debatě pod jednotlivými částmi ankety.
Dvacet let ve dvou sms/2000-2010-2020
Mapovali jste s námi dvě desetiletí - to uplynulé, 2000-2010, i to, co máme před sebou, 2010-2020. Jak jsme mluvili a budeme mluvit za deset let? Čím jsme platili a jak se bude platit na konci příští dekády? Jak se proměňuje příroda, technologie, jak lidé? Tvořili jste spolu s námi unikátní projekt Aktuálně.cz. Z vašich SMS zaslaných z našeho virtuálního mobilu sestavujeme obraz desetiletí. |
O dost pesimističtěji vyznělo hodnocení desetiletí uplynulého. Mezi výrazy, jež je nejlépe charakterizují, zazněl nejčastěji "tunel", opakovala se slova jako "zklamání, beznaděj, rozčarování", ale také "dluh, exekuce, terorismus, 11. září, expanze islámu, Tálibán, korupce." Několik SMS obsahovalo slovní spojení "humanitární bombardování".
"Po první porevoluční dekádě plné optimismu přišlo vystřízlivění. Podobně jako v první dekádě (po roce 1989, pozn. red.) máme sklon k extrémním pohledům - jen se to obrátilo do mínusu," hodnotí minulých deset let české společnosti čtenář Peter Šovčík.
Mýtné, nebo hejtman? Zvolte s námi slova desetiletí |
Anketu jsme pro přehlednost tematicky rozdělili do pěti postupně zveřejňovaných dílů. V prvním jste vybírali slova, která nejlépe vystihují uplynulou dekádu a která ovládnou desetiletí příští. V dalších jsme se pak ptali na přírodu kolem nás, technologie, svět financí a společnost, ve které žijeme.
Právě první díl ankety vyvolala největší zájem. Do redakce dorazilo na šest stovek Vašich počítačových SMS.
Jak bylo před deseti lety
Obraz doby, jak jste jej sestavili z pro ní charakteristických slov, působí neutěšeně. Jen málokomu se vybavily výrazy jako "svoboda", "demokracie" apod. Naopak mnozí mají za to, že vymizela "slušnost", "korektnost", "úcta" či "pokora."
Čtěte také: Fakt "hustý tunel" aneb Jak vidíte uplynulých deset let
Mladí lidé vyčítají starším generacím, že jim chybí vize budoucnosti, jsou pasívní, nedůvěřiví, neschopní spolupracovat (více Jste lhostejní a uzavření, vzkazují mladí Češi dospělým).
"Společnost je bez koncepce a nemá vytyčený cíl a myšlenky, o které by chtěla usilovat. Chybí tu pohled filozofů jako protiváha k ekonomickým pohledům," píše jeden ze čtenářů.
Technologický pokrok vymazal za posledních deset let z našeho života celou řadu věcí, na které jsme byli zvyklí či jsme je dokonce považovali za vrchol technické dokonalosti. Nejčastěji jste si ve svých SMS vzpomněli na jehličkové tiskárny, diskmany, videopřehrávače či třeba vytáčené připojení k internetu.
Autoroboti, jiná PC... Tak změní svět pouhé desetiletí VHS a diskman. Tato technika zmizela ze životů čtenářů |
Hitem uplynulého desetiletí se mezi Čechy staly platební karty a internetové bankovnictví. Před deseti lety bylo možné platit kartou zhruba ve 26 tisících provozovnách, nyní je to přes 62 tisíc.
Také bankomatů výrazně přibylo. V roce 2000 jich v Česku fungovalo 1589, tedy ani ne polovina současného počtu (3679 ke konci loňského roku).
Naopak z našeho života prakticky mizí složenky a platební šeky, vzpomněla si řada čtenářů.
Nebyl e-banking, hypotéky ani euro. Co bude za 10 let? Vaše předpověď roku 2020: konečně zmizí složenky |
Zatímco složenky asi nikomu nechybí, po ptácích, motýlech, některých druzích rostlin i zvířat, se kterými se již v posledních letech v přírodě nepotkáváme, se řadě čtenářů stýská. Nejvíce - přes osm desítek SMS - uvedlo, že se z přírody se vytratil vrabec. Časté byly i zmínky o vlaštovkách, čápech a koroptvích, zato podle pozorování některých čtenářů přibylo strak.
Úbytek ptáků není zdání - podle hrubého odhadu České ornitologické společnosti za posledních třicet let z české přírody zmizelo asi 10 milionů opeřenců. Vrabců ubylo výrazně, a to na celém kontinentě. Podle některých výzkumů v Evropě zmizelo v posledních letech 80 až 90 procent vrabců polních, ubývá i vrabců domácích.
Žluťásek byl motýl, budete říkat dětem. Právě vyhynul |
Jak bude za deset let
Zatímco frustrace mnohých z uplynulé dekády se nedala přehlédnout, na budoucnost si mnoho čtenářů netrouflo (kromě "Číny" padaly výrazy "voda", "emise", ale i "slušnost"). Samozřejmě nechyběly ani katastrofické tipy jako například "konec světa, válka, přírodní katastrofy."
Řada odpovědí v anketě však vyjadřovala naději, že mladší generace budou jiné, lepší, než ty, jejichž hlas dnes zní ve společnosti nejsilněji.
"Doufám, že za 10 let bude česká společnost pozitivněji naladěna. Nyní převládá neschopnost najít pozitivní úhel pohledu," napsala do redakce například Martina Kalfusová.
"Očekávám stabilizaci výkyvu kyvadla mezi velkými nadějemi a kocovinou směrem k reálné práci ve prospěch rodiny i společnosti. Bez velkého vyskakování a depresí," doplnil další čtenář.
Čtenáři o české společnosti: Po zklamání je tu naděje |
Z došlých odpovědí vyplývá, že se daleko více zabýváme minulostí než tím, co nás čeká v budoucnu. Jen několik čtenářů se pokusilo odhadnout, kam se za dalších deset let posune technika, svět financí či jak bude třeba vypadat okolní příroda.
Čtenář Vilda si například myslí, že by stroje do budoucna měly řídit dopravu. "Za deset let budou i běžné automobily schopny zaparkovat automaticky, budou vybaveny kamerami, které čtou dopravní značky a napovídají řidiči, technika je bude zcela spolehlivě navádět a ještě varovat před dopravními problémy na cestě," dává mu za pravdu čtenáři profesor kybernetiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze Vladimír Mařík.
Čtenáři očekávají i další rozvoj v oblasti medicíny. "Stroje by měly přispívat ke zvyšování kvality života, ne pouze k jeho prodlužování," stálo v jedné SMS.
Během příštího desetiletí naopak z české krajiny zmizí ježci či včely, další se obávají, ubude lučních květin, třeba zvonků.