Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
24. 12. 2007 0:00

Komiks: Jak moc bolí dostat důtk(o)u?

Jedenáctý díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

V českých školách se stejně jako v celé společnosti zvyšuje počet cizinců a školy si - stejně jako celá společnost - neví rady co s tím.

Ve školních lavicích se najednou objevily děti, které výrazně narušují dosavadní jednolitost a třeba ani neumí česky. Některé školy řeší tuto situaci jednoduše. Ty děti, které nemluví česky, prostě pošlou o pár tříd níž. Teenager tak spadne mezi děti, které si ještě hrají s panenkami, což může být v dospívání dost traumatické.

Problémy nemají pouze děti, ale i jejich rodiče. Ti neznají školský systém ani pro nás běžně používané termíny. Nechápavě tak kroutí hlavami nad slovy jako je třídní důtka, třídní kniha, žákovská knížka. Co se tím myslí?

A teď - babo, raď. V současné době mají na výuku češtiny nárok jen děti cizinců z EU. Připravovaná novela školského zákona již počítá s kurzy pro všechny cizince. 

Diskutujte: Jak by se podle vás měly české školy vypořádávat s nárůstem počtu dětí-cizinců?

 

Právě se děje

před 28 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy